PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Udział w PPK niższy niż zakładano

  • Autor: PAP/AT
  • 22 lis 2019 10:37

Średni poziom udziału w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników oscyluje w okolicach 40 proc.

Udział w PPK niższy niż zakładano
Adobe Stock
REKLAMA

Dane o ok. 40 proc. partycypacji w PPK wynikają z opracowania ekspertów Instytutu Emerytalnego.  "Gazeta Polska Codziennie" podaje, że to pierwsze badanie opartego na rzeczywistych danych przedstawionych przez pracodawców. Jego autorami są dr Antoni Kolek oraz dr Marcin Wojewódka.

W ich ocenie poziom udziału w PPK na początku oszczędzania, w przypadku firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, w IV kwartale 2019 r. może nieznacznie przekraczać 40 proc. Wskazują jednocześnie, że zgodnie z założeniami przyjętymi przez projektodawców PPK partycypacja w systemie miała być dużo wyższa, pierwotnie szacowana nawet na 75 proc. - zaznacza "GPC".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: PPK w średnich firmach. Już teraz warto zacząć przygotowania

W artykule napisano, powołując się na opinie ekspertów, że zestawienie rzeczywistych danych liczbowych otrzymanych od pracodawców wskazuje, że poziom partycypacji w PPK, liczony jako stosunek osób zapisanych do systemu do liczby wszystkich osób zatrudnionych przez dany podmiot, jest bardzo zróżnicowany. Ich zdaniem poziom udziału w PPK w badanej grupie podmiotów był bardzo skrajny - wynosił 6 oraz 95 proc.

"W przypadku przytłaczającej większości pracodawców poziom partycypacji w PPK oscyluje między 20 a 69 proc." - informują Kolek i Wojewódka cytowani przez "GPC".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Udział w PPK niższy niż zakładano

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • bubka 2019-11-26 13:45:59

    ale z drugiej strony to trzeba przecież poczekać aż wszystkie firmy w naszym kraju przystąpią do tego programu. Nie ma co teraz wysnuwać wniosków po kilku miesiącach, bo według mnie to bez sensu.

  • Wachmistrz 2019-11-23 08:16:29

    40 procent...tyle jest ludzi z odchyłami w każdym społeczeństwie. Ta liczba powtarza się w wielu statystykach...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA