PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tysiące osób nagle wskoczą do grupy najmniej zarabiających. Spięcia w firmach gwarantowane

 • jk
 • 5 sty 2023 11:13

Rekordowy wzrost płacy minimalnej od stycznia 2023 spowodował gigantyczne zamieszanie w kadrach większości firm w kraju. Płaca minimalna to teraz o 480 złotych więcej niż w minionym roku. Nie wszystkie wynagrodzenia wzrosną proporcjonalnie do podwyżki płacy minimalnej, tym samym wiele osób, które dziś są "na granicy" i zarabiają niewiele więcej niż pensja minimalna, znajdzie się w grupie najsłabiej zarabiających.

Tysiące osób nagle wskoczą do grupy najmniej zarabiających. Spięcia w firmach gwarantowane
Zdarza się, że po podwyżce pensji minimalnej pracownicy do 26. roku życia zarabiają więcej niż ich doświadczeni koledzy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Wzrost płacy minimalnej to dobra wiadomość dla osób słabo uposażonych i bardzo zła dla przedsiębiorców, którzy muszą rekompensować innym pracownikom wzrosty wymuszone przez system.
 • Sytuacja jest poważna, bo pracownicy, którzy dotychczas zarabiali 3500 złotych brutto czy nawet 4000 złotych brutto właściwie są o krok od zarabiania najniższej krajowej - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak z IDEA HR Group.
 • Eksperci zwracają uwagę na jeszcze inne problemy, które wiążą się ze skokiem płacy minimalnej. Pracownicy do 26. roku życia zarabiają więcej niż ich doświadczeni koledzy. To z powodu braku opodatkowania pensji młodych.

W 2023 roku czeka nas podwójna podwyżka płacy minimalnej. Zgodnie z przyjętym przez rząd rozporządzeniem od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa - 23,50 zł.

- Tak wielki wzrost spowodował, że pracownicy mówią wprost, iż ich wynagrodzenia również powinny wzrosnąć przynajmniej o 500 złotych brutto. W wielu przedsiębiorstwach to poważny problem. Obawiamy się, że spłaszczenie w siatkach wynagrodzeń będzie nieuniknione, szczególnie w sferze budżetowej – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak z IDEA HR Group.

„Spirala presji płacowej kręci się jak karuzela”

Wzrost płacy minimalnej to dobra wiadomość dla osób słabo uposażonych i bardzo zła dla przedsiębiorców, którzy muszą rekompensować innym pracownikom wzrosty wymuszone przez system.

Czytaj też: Inflacja napędza podwyżki. 17 menedżerów o tym, jak radzić sobie z presją płacową

Zdaniem Doroty Siedziniewskiej-Brzeźniak spirala presji płacowej wciąż się nakręca.

- Sytuacja jest poważna, bo pracownicy, którzy dotychczas zarabiali 3500 złotych brutto czy nawet 4000 złotych brutto właściwie są o krok od zarabiania najniższej krajowej. Mamy więc do czynienia ze spłaszczeniem siatek wynagrodzeń. Pracownicy proszą o podwyżki, co powoduje, że szczebel po szczeblu niemal każdy oczekuje wzrostu pensji. Nie wszystkie firmy są gotowe na tak wielkie skoki. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że koszty pracownicze to obok kosztów energetycznych rzecz, która najbardziej martwi przedsiębiorców i może prowadzić do destabilizacji w firmach – mówi Siedziniewska-Brzeźniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tysiące osób nagle wskoczą do grupy najmniej zarabiających. Spięcia w firmach gwarantowane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Matek 2023-01-11 09:27:18

  Jakoś w Niemczech ludzie zarabiają dużo więcej. Produkty cenowo podobne, usługi również. W Polsce prywacirz chce się dorobić na garbie pracownika. Taka jest prawda. Jak kogoś nie stać na niewolnika to niech sam zapier...

 • Bcsf 2023-01-08 10:42:33

  Przez kryzys gospodarczy musiałam zwolnić dwóch pracowników, został mi jeden.jaktak dalej pójdzie będę musiała zmiejszyc wymiar etatu pracownikowi bo mnie nie będzie stać na jego utrzymanie. Zleceń nie ma bo jest kryzys, pracownikowi trzeba więcej zapłacić chociaż mniej pracuje bo nie ma pracy. Gdzie logika?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA