PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Tysiące osób dostaną 800 euro miesięcznie za nic. Nie muszą pracować

 • km
 • 30 sie 2022 12:19

1 stycznia 2023 roku ruszy w Katalonii rządowy eksperyment dotyczący powszechnego dochodu gwarantowanego. W testowym programie udział weźmie około 5000 uczestników. Badanie potrwa dwa lata - do ostatniego dnia 2024 roku.

Tysiące osób dostaną 800 euro miesięcznie za nic. Nie muszą pracować
5 tysięcy Katalończyków dostanie 800 euro bezwarunkowego dochodu podstawowego (fot. Kulli Kittus/Unsplash)
REKLAMA

Dorośli biorący udział w programie otrzymają miesięcznie 800 euro bezwarunkowego dochodu, nieletni 300 euro.

5 tysięcy Katalończyków dostanie 800 euro bezwarunkowego dochodu podstawowego

W badaniu udział wezmą dwie losowo wybrane grupy grupy. Pierwszą z nich stanowić będzie 2500 osób z całej Katalonii, tak by zapewnić zrównoważony zasięg geograficzny i społeczny eksperymentu. Drugą grupę (również 2500 osób) stanowić będą populacje dwóch losowo wybranych katalońskich wiosek. W tym przypadku pomysł będzie polegał na zbadaniu, w jaki sposób społeczność jako siła zbiorowa zareaguje na zapewnienie dochodu podstawowego. Najprawdopodobniej z eksperymentu zostaną wykluczeni najbogatsi mieszkańcy wybranych wiosek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Kontrowersyjny sposób na likwidację biedy w Polsce. Start już za dwa lata

Wybrani uczestnicy i ostateczne szczegóły eksperymentu mają zostać ogłoszone do października.  

Dyrektor biura odpowiedzialnego za wdrażanie powszechnego dochodu podstawowego w Katalonii Sergi Raventós Panyella kilka miesięcy temu przekonywał, że rozwiązanie to nie jest formą utopii. 

- W obliczu neoliberalnego dyskursu nieustannej krytyki roli państwa społeczeństwo dostrzegło wagę systemów publicznych i zagwarantowania praw społecznych. Językiem dochodu dodstawowego jest język praw obywatelskich – stwierdził.

Socjologowie badający skutki takich programów podkreślają, że mają one szereg korzyści - od obniżenia poziomu stresu po lepsze spożycie żywności i zmniejszanie liczby odejść ze szkoły. 

Również w Polsce pojawiły się plany przeprowadzenia podobnego eksperymentu. Odbędzie się on w gminach na Warmii i Mazurach. Ma trwać dwa lata i ma zostać przeprowadzony na grupie minimum 5 tys. mieszkańców (maksymalnie 31 tys.), którzy co miesiąc będą otrzymywać 1,3 tys. zł. Czuwać nad nim będzie Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Tysiące osób dostaną 800 euro miesięcznie za nic. Nie muszą pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ahmed 2022-08-31 10:16:59

  Zgłaszam si3 na ochotnika wiwa Katalonii. Ja was kochać i waszą kraj. Oczekuje mieszkania 3 pokojowego i wsparcia. W niemcowni zaczynają nas do pracy gonić i nam się pomysły kończą jak jej unikać. Bo pracować na niewiernych nie będziemy. W.swoim kraju pracą się nie schanbiłem to i tu się nie schanbiłem. Liczę na szybkie pozytywne rozpatrzenie mojego wniosła o przyznanie dożywotnio tej skromnej kwoty.

 • Prawda Adam 2022-08-31 08:48:49

  Tak,trzeba utrzymać władzę. Dziel i rządź.

 • Czacha 2022-08-30 18:11:53

  Teorie spiskowe stają się prawdą. Covid był narzędziem do tego co się teraz dzieje a ludzie dalej są ślepi i udają stado baranów

 • Czesław 2022-08-30 12:37:01

  Dilerzy nie mają obrotów?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA