PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Tymi danymi Polska nie będzie się chwalić. Wciąż mamy potężny problem

Najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń - nadal mamy problem z nierównościami płacowymi. Najwyższą lukę płacową (30,4 proc.) zaobserwowano w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, gdzie wśród zatrudnionych było blisko dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.

 • Justyna Koc
  jk
 • 11 lut 2022 20:00
Tymi danymi Polska nie będzie się chwalić. Wciąż mamy potężny problem
W październiku 2020 r. stawki mężczyzn było średnio wyższe o 13,6 proc. od godzinowych wynagrodzeń kobiet (Fot. Thought Catalog/Unsplash)
REKLAMA
 • Z publikacji GUS "Struktura wynagrodzeń według zawodów" wynika, że luka płacowa (gender pay gap - GPG) jest znacznie większa w sektorze prywatnym niż w publicznym.
 • Największa luka płacowa (powyżej 20 proc.) jest obecna w czterech obszarach: działalność finansowa i ubezpieczeniowa; informacja i komunikacja; pozostała działalność usługowa; handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych.
 • Jeśli chodzi o podział na zawody, to w trzech profesjach wskaźnik gender gap pay przekroczył 30 proc.

W październiku 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 5748,24 zł. Mężczyźni otrzymali o 14,7 proc. więcej (783,08 zł) niż kobiety.

Dla porównania w październiku 2018 r. przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9 proc. (903,88 zł) wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeśli chodzi o przeciętne godzinowe wynagrodzenie brutto, to w październiku 2020 r. wyniosło ono 33,24 zł. Wynagrodzenie godzinowe mężczyzn było wyższe od przeciętnego wynagrodzenia godzinowego kobiet o 8,9 proc.

W analogicznym okresie 2018 r. przeciętne godzinowe wynagrodzenie wyniosło 27,79 zł, a płaca mężczyzn była o 13,6 proc. wyższa od stawek kobiet.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

Sektor publiczny vs. prywatny

Z publikacji GUS "Struktura wynagrodzeń według zawodów" wynika, że luka płacowa (gender pay gap - GPG) jest znacznie większa w sektorze prywatnym niż w publicznym.

Okazuje się, że w październiku 2020 r. w sektorze publicznym kobiety zarobiły o 2,3 proc. mniej za godzinę pracy od mężczyzn, podczas gdy w sektorze prywatnym mężczyźni osiągnęli przeciętną godzinową stawkę o 12,9 proc. wyższą od kobiet.

Rodzaj umowy ma znaczenie

Z danych GUS wynika też, że największe zróżnicowanie wynagrodzeń między kobietami i mężczyznami wyrażone GPG - powyżej 10 proc. - występuje wśród zatrudnionych na okres próbny.

Dla zatrudnionych na czas określony wartość tego wskaźnika wyniosła 2,5 proc., a jeżeli umowa o pracę zawarta była na czas nieokreślony, wówczas mężczyźni osiągali przeciętne godzinowe wynagrodzenie wyższe o 4,5 proc.od przeciętnego wynagrodzenia godzinowego brutto kobiet.

Gdzie luka płacowa jest największa?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tymi danymi Polska nie będzie się chwalić. Wciąż mamy potężny problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bernard+ 2022-02-11 22:59:14

  Każda taka informacja obarczona jest błędem porównywania rzeczy nieporównywalnych. Tu porównuje się place górnika pod ziemią,, płacę kierowcy TIR , płacę budowlańców, z płacami kobiet zatrudnionych w klimatyzowanych biurach. W Polsce obowiązuje ponad 100 prac które są zabronione dla kobiet z powodu szkodliwości dla zdrowia. Wykonują je tylko mężczyźni place te są wyższe bo obowiązują dodatki za pracę w tych warunkach. Stąd suma zarobków mężczyzn jest wyzsza i przeciętne place również . Porównuje się tu place sekretarek i księgowych na kopalni z płacami górników pod ziemią. To jest feministyczna bzdura.

 • Michał G 2022-02-11 20:52:26

  Jest to problem a podobno jest równouprawnienie a widzę że w niektórych zawodach dyskryminuje się mężczyzn

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA