-
- •26 mar 2021 13:50
W czasie pandemii osoby z doświadczeniem w finansach i księgowości miały ogromne szanse rozwojowe. Firmy jak nigdy wcześniej poszukiwały osób z doświadczeniem w restrukturyzacjach i optymalizacjach procesów i kosztów. Wzięcie mieli również analitycy finansowi. Kluczem do zmiany pracy na bardziej perspektywiczną było jednak doświadczenie i kompetencje. Tylko tacy finansiści byli pilnie poszukiwani.

- Pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na sytuację pracowników wielu branż. Nie ominęła również finansów i księgowości.
- Jak wynika z raportu firmy rekrutacyjno-outsourcingowej Devire "Przegląd Wynagrodzeń Polska 2021", paradoksalnie pandemia wzmocniła zjawisko tzw. rynku kandydata w obszarach finansów i księgowości.
- Co więcej, ogromną rolę w zapewnieniu ciągłości biznesowej firm odegrali bez wątpienia dyrektorzy finansowi. Przez to ich znaczenie w firmowej hierarchii mocno wzrosło. Na jakie wynagrodzenie mogą więc liczyć?
- Globalny charakter pandemii sprawił, że wiele sektorów znalazło się w trudnej sytuacji albo na skraju bankructwa. To, co dla jednych stanowiło przeszkodę nie do przejścia, dla innych było przełomowe, jeśli chodzi o rozwój i wzrost skali biznesu. Branże takie jak e-commerce, nowe technologie, transport czy logistyka stały się beneficjantami obecnej sytuacji i to właśnie one zgłaszają najwięcej potrzeb rekrutacyjnych. Wiele organizacji postanowiło wykorzystać okoliczności do wprowadzenia innowacji w sposobie zarządzania i wykorzystywania danych finansowych - komentuje Grzegorz Kuchowicz, executive manager w warszawskim oddziale Devire.
Praca w finansach i księgowości
Co więcej, z raportu Devire wynika, że wynagrodzenia specjalistów finansowych, którzy połączyli wiedzę finansową z umiejętnościami programowania, są ok. 20 proc. wyższe od pracowników, którzy nie rozwinęli nowych kompetencji. Dzieje się tak dlatego, że dzięki takim specjalistom firmy automatyzują procesy, skracają czas dostarczania danych finansowych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji.
Na tym nie koniec. Pandemia pokazała jak duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania firmy mają osoby zajmujące stanowisko dyrektora finansowego. To dzięki ich decyzjom udawało się firmom zapewnić ciągłość biznesową w tak trudnym czasie. To oni w bardzo krótkim okresie musieli przygotować oraz wprowadzić plany naprawcze czy optymalizacyjne, które miały na celu zapewnienie firmom płynności finansowej. Ta odpowiedzialność przekłada się na wysokość zarobków. Średnie wynagrodzenie dyrektora finansowego w Polsce wynosi obecnie około 25 tys. zł. Górna granica to blisko 30 tys. zł.


Słowa kluczowe
- Devire
- wynagrodzenia
- Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
- dyrektor finansowy
- pensje
- pensje brutto
- płace
KOMENTARZE (9)