×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tyle Polacy nie zarabiali jeszcze nigdy - padł rekord

  • km
  • 17 gru 2021 12:00

Pensje Polaków są rekordowo wysokie. Na tym nie koniec. W przyszłym roku mamy zarabiać jeszcze więcej. Ile dokładnie? Jak podał GUS, w listopadzie 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6022,49 zł brutto. Po raz pierwszy w historii przekroczyliśmy granicę 6 tys. zł. W górę poszło również zatrudnienie.

Tyle Polacy nie zarabiali jeszcze nigdy - padł rekord
W listopadzie w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 6 363 700 osób (fot.PAP/Lech Muszyński)
REKLAMA
  • Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o rynku pracy - za listopad 2021.
  • Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6 363 700 osób. Wynagrodzenie 6022,49 zł brutto.
  • Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego, przyznaje że zaskoczeniem jest odnotowane aż tak szybkie tempo wzrostu płac.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w porównaniu do października, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,2 proc. Wynika to między innymi z przyjęć w jednostkach, w tym pracowników sezonowych. Porównując listopad 2021 r. do analogicznego miesiąca 2020 roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,7 proc. W listopadzie w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 6 363 700 osób.  

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się względem października 2021 r. o 1,8 proc. i wyniosło 6022,49 zł brutto.

źródło: GUS
źródło: GUS

Zatrudnienie rośnie, płace coraz wyższe

Wykresy ilustrujące poziom przeciętnego zatrudniania w sektorze przedsiębiorstw wyraźnie pokazują, jaki wpływ na rynek pracy miała pandemia. Od marca do maja 2020 r. odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast od czerwca 2020 r. do grudnia 2020 r. zaobserwowano jego wzrost.

W 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom, jednak nadal nie powróciło do wartości odnotowywanych na początku 2020 r. W listopadzie 2021 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o ok. 12,6 tys. etatów.

źródło: GUS
źródło: GUS
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tyle Polacy nie zarabiali jeszcze nigdy - padł rekord

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA