PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Tyle płacą w budownictwie i nieruchomościach. Dla młodych stawki jak płaca minimalna

W zależności od stanowiska od 3,5 tys. zł do 35 tys. zł  tak wygląda rozpiętość wynagrodzeń w budownictwie i nieruchomościach. Branża rekrutuje jak szalona, dlatego kandydaci mają coraz wyższe oczekiwania finansowe. Jednak ich spełnienie nie jest takie proste. Na przeszkodzie stoją... problemy techniczne.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 sty 2022 0:01
Tyle płacą w budownictwie i nieruchomościach. Dla młodych stawki jak płaca minimalna
Zapotrzebowanie na pracowników w szeroko rozumianej "budowlance" jest ogromne (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Analitycy Hays Poland nie mają wątpliwości. Ubiegły rok należał do sektora magazynowo-przemysłowego, który w dużej mierze napędzał dynamikę rekrutacji na rynku budownictwa i nieruchomości.
  • Rekordy wynajmu polskiej powierzchni magazynowej przełożyły się na rosnące zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie pozyskiwania gruntów oraz inżynierii budownictwa.
  • Jak wygląda kwestia wynagrodzeń? Z "Raportu płacowego 2022" przygotowanego przez Hays Poland wynika, że stawki w nieruchomościach i budownictwie pozostają na stabilnym poziomie.

Z raportu wynika, że zapotrzebowanie na pracowników w szeroko rozumianej "budowlance" jest ogromne. Niemal każda firma wykonawcza i deweloperska deklaruje zapotrzebowanie na specjalistów związanych z przygotowaniem oraz realizacją inwestycji.

- Niedobór pracowników technicznych powoduje jednak trudności w kompletowaniu kadry. Wyzwań przysparzają rekrutacje inżynierów, kierowników branżowych oraz kierowników projektów. Jest to rezultatem przede wszystkim wysokich oczekiwań finansowych kandydatów, którzy swoją gotowość do zmiany pracy uzależniają od znacznej podwyżki - wskazują autorzy raportu. Jakie więc są wspomniane oczekiwania finansowe?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wzrost wynagrodzeń w budownictwie

Okazuje się, że z perspektywy firm stawki w nieruchomościach i budownictwie pozostają na stabilnym poziomie. Siatki wynagrodzeń w firmach zazwyczaj nie ulegały zmianom. Jak w rozmowie z PulsHR.pl tłumaczył Cezary Mączka, były już dyrektor HR w Budimeksie, trudności z podnoszeniem stawek wynikają z tego, że firmy budowlane podpisują kontrakty na kilka lat. Negocjacje stawek dla wyższych rangą pracowników nieraz są niemożliwe lub bardzo trudne do wykonania, wiążą się bowiem ze zmianą zapisów w całym kontrakcie.

Jednak, jak czytamy w  raporcie, kiedy pojawiały się problemy rekrutacyjne, pracodawcy niejednokrotnie musieli podnosić atrakcyjność oferty.

- W obszarach charakteryzujących się wysokim popytem, m.in. akwizycji gruntów czy inżynierii w sektorze magazynowym, kandydaci oczekują bowiem stawek wyższych niż w poprzednich latach. To powoduje, że rekrutujące firmy muszą być przygotowane na oczekiwania finansowe większe o ok. 10-15 proc. - wskazują autorzy badania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tyle płacą w budownictwie i nieruchomościach. Dla młodych stawki jak płaca minimalna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA