×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tyle chcą zarabiać polscy studenci. Wysoko się cenią

 • jk
 • Opublikowano: 20 maj 2022 20:00

Milenialsi i osoby z pokolenia Z zmieniają reguły gry na rynku pracy. Chcą, by praca była jednocześnie ich pasją, a także była dobrze opłacana. Jakie oczekiwania płacowe mają młodzi?

Tyle chcą zarabiać polscy studenci. Wysoko się cenią
Przy szukaniu stażu szczególną uwagę badani studenci zwracają na poziom wynagrodzenia oraz elastyczne godziny pracy (Fot. Dim Hou/Unsplash)
REKLAMA
 • Dla połowy badanych studentów (51 proc.) w pracy liczą się zarówno pieniądze, jak i doświadczenie, natomiast 43 proc. przyznaje, że pracuje głównie dla pieniędzy.
 • Średnie zarobki studenta plasują się obecnie na poziomie od 2 do 3 tys. zł netto - wśród jednej trzeciej badanych.
 • Młodzi chcieliby jednak zarabiać więcej. Wysokość wynagrodzenia uważana za optymalną po roku pracy wynosi między 5001 a 6000 zł, za trzy lata 6001-7000 zł, a po 10 latach sięga 9001-10 000 zł.

Kolejna edycja badania „Student w pracy”, zrealizowana w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, pokazuje, że studenci i absolwenci chętnie korzystają z ofert stażowych, ale mają też swoje wymagania, nie tylko wobec poziomu wynagrodzenia.

- Doświadczenia niemal dwudziestu lat Programu Kariera pokazują wyraźnie, że firma zyskuje przewagę, jeśli zaoferuje stażystom atrakcyjne wynagrodzenie. To jednak nie wystarczy. Potrzebny jest także przemyślany i konsekwentny program stażu, a także szersza perspektywa biznesowa - wtedy możemy być pewni sukcesu: pozyskania talentów i wyłuskania perełek - mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu, której jest wiceprezesem.

- Staż nie polega dziś na parzeniu kawy i robieniu ksero. Realne obowiązki i powierzanie konkretnych zadań czy możliwość bliskiej współpracy z członkami zarządu jako mentorami to solidne przygotowanie nowego pracownika. Co czwarty stażysta naszego programu kontynuuje współpracę z firmą. Pozostali zaś to nieocenieni ambasadorzy marki, promujący firmę wśród innych potencjalnych kandydatów - dodaje.

Stan konta czy praca z pasją

Pracę z pasją chce mieć zdecydowana większość badanych studentów (83 proc.), ale też 67 proc. respondentów zauważa, że bez pieniędzy nie są w stanie rozwijać swoich pasji. Z kolei prawie połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że zdąży jeszcze zacząć zarabiać pieniądze, a na razie chce rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Co drugi woli wybrać ciekawą pracę, nawet jeśli jest mniej płatna.

Przy szukaniu stażu szczególną uwagę badani studenci zwracają na poziom wynagrodzenia (39 proc.) oraz elastyczne godziny pracy (35 proc.). Dla połowy badanych (51 proc.) w pracy liczą się zarówno pieniądze, jak i doświadczenie, natomiast 43 proc. przyznaje, że pracuje głównie dla pieniędzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Tyle chcą zarabiać polscy studenci. Wysoko się cenią
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mariusz 2022-05-22 02:59:38

  Bardzo dobrze. Im więcej chcą młodzi bez doświadczenia tym więcej mogą wynegocjować starsi z doświadczeniem.

 • PEWNE 2022-05-21 19:42:30

  To ministrant Czarnek do zawodu nie przyciągnie...

 • Ja 2022-05-21 10:09:00

  Najpierw to trzeba coś umieć

  • Michał 2022-05-21 18:58:03

   Pensja rzędu 5-6 tys na rękę to dla szeregowego pracownika bez specjalnych umiejętności. Za mniej to nie ma sensu pracować przy tych cenach. Popieram wszystkich którzy się cenią.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA