- Autor: PAP/RAF
- •4 gru 2019 11:30
Termin wypłaty dodatkowego świadczenia, uzależniony jest od tego, czy PIS uchwali ustawę oraz czy ZUS przygotuje całą operację.

Dziennik Gazeta Prawna podkreśla, że rządzącym zależy na wypłacie 13. emerytury w kwietniu, czyli tuż przed wyborami prezydenckimi. Druga tura głosowania może się odbyć najpóźniej 17 maja. Przy wypłacie dodatkowego świadczenia,miałaby obowiązywać zeszłoroczne zasady. Trzynastka byłaby wypłacana jako najniższa emerytura dla wszystkich pobierających świadczenie.
Czytaj też: Trzynasta i czternasta emerytura to pewnik
W "DGP" czytamy: "Projekt ustawy w tej sprawie ma być jednym z pierwszych, jakimi zajmie się rząd. Równolegle pracuje on nad zmianą waloryzacji na przyszły rok. Podobnie jak rok temu ma zostać powtórzona waloryzacja mieszana kwotowo-procentowa. W sprawie jej wysokości trwają właśnie narady. Pewne jest to, że ma być nie niższa niż w tym roku, kiedy wyniosła 70 zł. Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna będzie właśnie na tym poziomie".
Resort pracy ma jednak obawy, czy ustawa zostanie uchwalona i czy ZUS zdąży z wypłatami - jak pisze dziennik. W zeszłym roku prace nad ustawą miały ekspresowe tempo. W tym roku pojawiły się obawy związane z opozycyjnym Senatem, który może spowolnić prace nad ustawą. Poligonem doświadczalnym mogą być losy ustawy o Solidarnościowym Funduszu, który powstaje z przekształcenia Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wczoraj Senat zaczął nad nią prace.



KOMENTARZE (1)