×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Trwa roczne rozliczanie podatku. Sporo osób czeka miłe zaskoczenie

Jeśli szybko uporasz się z rocznym rozliczeniem podatkowym, masz większą szansę na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. A ten może być spory, w połowie 2022 roku zmieniła się przecież stawka podatku.

Trwa roczne rozliczanie podatku. Sporo osób czeka miłe zaskoczenie
Usługa "Twój e-PIT" cieszy się w tym roku wyjątkową popularnością (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Już ponad trzy miliony osób rozliczyły się z fiskusem, korzystając z internetowej usługi oferowanej przez Ministerstwo Finansów.
  • Administracja skarbowa obserwuje wyższe nadpłaty zwracane podatnikom.
  • PIT należy przesłać w terminie od 15 lutego do 2 maja.

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie, że elektronicznie, czyli w usłudze "Twój e-PIT", złożono już ponad trzy miliony deklaracji podatkowych. To rekordowe tempo może mieć wiele przyczyn, wśród nich z pewnością jest ta związana z obniżką stawki podatku dochodowego. Podatek obniżono bowiem w połowie minionego roku, ale z założeniem, że dotyczy całego roku podatkowego. Do tego dochodzi wyższa kwota wolna od podatku, która wynosi 30 tys. zł oraz wyższy próg podatkowy. Ten ostatni zmienił się w ubiegłym roku z 85 tys. zł na 120 tys. zł. To korzystna zmiana, choć po przekroczeniu tego progu podatek wzrasta do 32 proc. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki zmianom nawet 20 mln Polaków zapłaciło w minionym roku niższe podatki.

– Rzeczywiście zaobserwowaliśmy większą wysokość nadpłat zwracanych podatnikom. Z jednej strony związane jest to z liczbą składanych zeznań. Na przykładzie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach: w ubiegłym roku do 28 lutego wpłynęło ponad 3 tys. zeznań PIT-37. W tym roku, w tym samym czasie, odnotowaliśmy ich blisko 8,5 tys. To z pewnością wynik ciekawości ze strony podatników, którzy zastanawiają się, jak zmiana przepisów wpłynęła na ich rozliczenia. Sama wysokość nadpłat w tym roku też jest większa. Średnia kwota nadpłaty na jedno zeznanie w 2022 r. wyniosła 1246 zł, w roku 2023 r. jest to 2190 zł – mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

"Twój e-PIT" opłaca się podatnikom ze względu na szybszy zwrot nadpłaconego podatku

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trwa roczne rozliczanie podatku. Sporo osób czeka miłe zaskoczenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA