PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

"Trudno zrozumieć decyzję rządu, przy tak galopującej inflacji"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę 14. emerytury również w 2022 roku. - Niestabilne otoczenie gospodarcze i rosnąca inflacja sprawiają, że rząd powinien raczej rewidować polityki socjalne i społeczne, niż utrwalać siatkę dotychczas wprowadzonych świadczeń - komentuje ten kok Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 18 lut 2022 7:38
"Trudno zrozumieć decyzję rządu, przy tak galopującej inflacji"
Czternasta emerytura ma wynieść tyle, ile najniższa emerytura, czyli 1338,44 zł. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Czternasta emerytura ma wynieść tyle, ile najniższa emerytura, czyli 1338,44 zł. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przekazał, że resort planuje zastosować takie same zasady przyznawania 14. emerytury, jak odbywało się to w przypadku 13. emerytury. Jednocześnie zaznaczył, że na razie trzeba zaczekać na projekt ustawy, ponieważ jest ona cały czas przygotowywana.

Pomysł kontynuowania dodatkowego świadczenia, które z założenia miało być jednorazowe krytykuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Deklaracja o kontynuowaniu programu wypłacania kolejnych dodatkowych świadczeń emerytalnych również w 2022 roku wydaje się kompletnie niezrozumiała. Niestabilne otoczenie gospodarcze i rosnąca inflacja sprawiają, że rząd powinien raczej rewidować polityki socjalne i społeczne, niż utrwalać siatkę dotychczas wprowadzonych świadczeń - czytamy w komunikacie ZPP.

Organizacja wskazuje w nim, że polski system emerytalny jest jednym z najdroższych w Europie. Od lat wydajemy na niego ponad 10 proc. PKB – znacznie więcej, niż średnia dla OECD. Mniejsze, w stosunku do wielkości gospodarki, kwoty przeznaczają na ten cel państwa takie jak Niemcy, Czechy, czy Szwecja.

Czytaj więcej: Czternasta emerytura ma wyglądać podobnie jak trzynasta. "Złotówka za złotówkę"

- Ostatnie lata, zamiast poważnej debaty o gruntownej reformie systemu emerytalnego, uwzględniającej czynniki demograficzne, przyniosły raczej szereg działań pogłębiających problem. Obniżono wiek emerytalny, zainicjowano prace nad kosztownymi (według prognoz średniorocznie pochłaniałyby ok. 12 mld zł) emeryturami stażowymi, na stałe wprowadzono dodatkowe, 13. emerytury, a w międzyczasie rokrocznie chwalono się wysokim waloryzacjami - argumentuje Związek.

Jakby tego było mało - dodaje ZPP - w 2021 roku zdecydowano się wypłacić jednorazowo 14. emerytury. Już w lutym 2022 roku okazało się jednak, że świadczenie jednorazowe było tylko teoretycznie – w praktyce jego wypłata jest w trybie uznaniowym kontynuowana.

Czytaj więcej: Wypłata 14. emerytury "na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku"

- Mimo inflacji sięgającej niemal 10 proc., coraz mniej stabilnej sytuacji międzynarodowej i rosnącego ryzyka globalnego tąpnięcia gospodarczego, rząd zobowiązał się do wypłaty 14. emerytur również w tym roku. Jest to działanie kompletnie niezrozumiałe – społecznie niezasadne, budżetowo ryzykowne, a systemowo szkodliwe - podsumowuje ZPP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Trudno zrozumieć decyzję rządu, przy tak galopującej inflacji"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA