PARTNERZY PORTALU

Trudne czasy spowodowały, że stali się cenni dla firm. Ale kokosów nie zarabiają

  • KDS
  • 11 sty 2023 20:00

2022 rok tylko umocnił pozycję pracowników działów HR w firmach. Z raportu płacowego firmy Hays Poland wynika, że 94 proc. firm planuje ich rekrutować, a 43 proc. specjalistów HR spodziewa się podwyżki. Ci najlepsi mogą liczyć na pensję wyższą o 5-15 proc.

Trudne czasy spowodowały, że stali się cenni dla firm. Ale kokosów nie zarabiają
Strategiczna pozycja działów HR oraz ich realny wpływ na funkcjonowanie firm powodują, że organizacje coraz częściej tworzą stanowiska HR Business Partnerów. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ostatnich latach walki z konsekwencjami pandemii, wojny czy kryzysu gospodarczego eksperci HR stali się partnerami biznesowymi, realnie wpływającymi na kierunek rozwoju firm i strategię personalną.
  • A to dlatego, że to na ich barkach znalazły się największe wyzwania dla firm. Pierwszym z nich były stale rosnące oczekiwania finansowe pracowników. Kolejnym duża rotacja na stanowiskach specjalistycznych oraz menedżerskich.
  • Zarobki w HR wahają się od 35 tys. zł brutto do 4,2 tys. zł brutto. Najwyższe stawki zarabiają dyrektorzy ds. zasobów ludzkich. Najniższe dotyczą asystentów ds. zasobów ludzkich.

Z opublikowanego przez firmę doradczą Deloitte w ubiegłym roku raportu „Global Human Capital Trends 2021” wynika, że znaczenie działów HR zwiększyło się w czasie pandemii. Według 75 proc. badanych w czasie pandemii działy HR miały wpływ na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, 58 proc. wskazało na zwiększenie komunikacji z pracownikami, 42 proc. na promowanie dobrego samopoczucia pracowników, a 36 proc. na przeprojektowanie polityk i strategii pracowniczych w krytycznych obszarach, takich jak praca zdalna, świadczenia itp. W Polsce te odsetki wyniosły odpowiednio 68 proc., 73 proc., 41 proc. i 32 proc.

Ankietowanych zapytano, czy w związku z dużym wpływem HR na funkcjonowanie organizacji w czasie kryzysu są oni pewni, że działy te mogą wyznaczać kierunek zmian w czasie najbliższych 3-5 lat. Globalnie silną nadzieję pokłada w tym 21 proc. menedżerów, natomiast w Polsce tylko 5 proc.

Czytaj więcej: IT kryzysu się nie boi. Menedżerowie mówią, jaki będzie 2023 rok

Ta silna pozycja HR nadal utrzymuje się w firmach. Widać to w najnowszym raporcie płacowym przygotowanym przez firmę Hays Poland. 

- Rok 2022 nadal umacniał strategiczną pozycję działów HR. Stały się one jednym z kluczowych ogniw w organizacjach, zespalających potrzeby biznesowe oraz pracownicze. Eksperci HR stali się partnerami biznesowymi, realnie oddziałującymi na kierunek rozwoju firm i strategię personalną - wskazują autorzy raportu Hays Poland.

Ile zarabia się w HR. Pensje w działach kadr

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Trudne czasy spowodowały, że stali się cenni dla firm. Ale kokosów nie zarabiają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK 2023-01-12 14:38:48

    smutne, że w Polsce tylko 5% manadżerów wierzy w działy "kadr". Świat, w którym "kadry" prowadziły teczki osobowe odszedł do lamusa, a dobra współpraca z biznesem to klucz to stabilności i rozwoju firmy. Cieszę się, że pracuję w firmie z tych 5%, bo wiele rzeczy, które udało się wdrożyć spowodowały znaczny spadek rotacji czy uzwiązkowienia przy jednoczesnym wzroście satysfakcji z pracy i efektywności oraz zaangażowania. PS Śmiesznie jest, gdy w firmie zatrudniającej 4500 osób zostało 50 osób w związkach ^^

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA