PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Towarzystwo Ekonomistów Polskich: Sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 16:32

Dynamika zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw małych, średnich i dużych wyniosła w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. 2,8 proc. (zatrudnienie) i 6,8 proc. (wynagrodzenia rok do roku). Była nieco niższa niż w tym samym okresie 2018 r., ale ciągle to silny rynek pracy - oceniła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Towarzystwo Ekonomistów Polskich: Sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna
Dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach oznaczają wciąż silny rynek pracy (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc., po wzroście o 2,6 proc. w sierpniu br.
  • Dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw oznaczają wciąż silny rynek pracy - uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Jej zdaniem sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna.
  • Ekonomistka zaznaczyła, że sytuacja na rynku pracy wpływa na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji, a jej osłabienie w wyniku obaw o pracę i dochody wpłynie negatywnie na koniunkturę gospodarczą w naszym kraju.

GUS podał w czwartek (17 października), że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc., po wzroście o 2,6 proc. w sierpniu br. Z danych urzędu statystycznego wynika jednocześnie, że w ujęciu miesięcznym zatrudnienie we wrześniu spadło o 0,1 proc. po spadku o 0,1 w sierpniu.

Starczewska-Krzysztoszek oceniła, że sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna. "Dynamika zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw małych, średnich i dużych (10+) wyniosła w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. 2,8 proc. (zatrudnienie) i 6,8 proc. (wynagrodzenia rok do roku). Była nieco niższa niż w tym samym okresie 2018 r., ale ciągle to silny rynek pracy" - poinformowała w swoim komentarzu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ekonomistka zaznaczyła, że w ujęciu miesięcznym zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie we wrześniu br. było niższe niż w ostatnich trzech miesiącach (czerwiec-lipiec). Jej zdaniem zmiana nie jest duża, ale pytanie o to, czy rynek pracy ma jeszcze potencjał na wzrost, jest uzasadnione.

Czytaj też: Santander Bank Polska: Wzrost zatrudnienia słaby, ale tempo wzrostu płac przyzwoite

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Towarzystwo Ekonomistów Polskich: Sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA