PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Na zarobki nie mogą narzekać

Dziś, 14 sierpnia, swoje święto mają energetycy. Obchodzimy Dzień Energetyka. Świętuje spora grupa pracowników, bo ponad 114 tys. Czy mają powody do zadowolenia? W tym roku święto przypada na okres kryzysu energetycznego, a to nie wróży spokoju.

To dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Na zarobki nie mogą narzekać
Branża energetyczna to ponad 114 tys. pracowników (fot. Twitter/PGE)
REKLAMA
  • Według danych GUS na koniec marca 2022 w dziale gospodarki „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” było zatrudnionych 114,3 tys. osób.
  • Do największych pracodawców w sektorze elektroenergetyki należą grupy energetyczne kontrolowane przez państwo.
  • Ile płacą? Dużo więcej niż wynosi średnia krajowa. W I kwartale 2022 przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym sektorze wyniosło 9490,04 zł.

Energetycy to ciągle bardzo liczna grupa zawodowa. Według publikacji GUS „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2022” na koniec marca 2022 w dziale gospodarki „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” było zatrudnionych 114,3 tys. osób. To mniej niż rok wcześniej, kiedy we wskazanym dziale pracowało 117,3 tys. osób.

Ile zarabia się w tej branży? W I kwartale 2022 przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 9490,04 zł, a w I kwartale 2021 roku było równe 8772,72 zł. Z kolei  w gospodarce narodowej w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 6 235,22 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najwięksi gracze na rynku

Największą krajową firmą energetyczną jest PGE, w której na koniec 2021 roku pracowało 38 tys. osób - wobec około 40,1 tys. na koniec 2021 roku.

Z kolei przeciętne zatrudnienie w etatach w grupie Tauron w 2021 r. wynosiło nieco ponad 25,3 tys. etatów, co oznacza spadek o 386 etatów względem 2020 r.

W grupie kapitałowej Enea, według stanu zatrudnienia na ostatni dzień 2021 r., na umowę o pracę zatrudnionych było nieco ponad 17,4 tys. osób (stan na podobnym poziomie jak rok wcześniej).

Dla porządku dodajmy, że grupa Energa na koniec 2021 roku zatrudniała na umowę o pracę prawie 8,9 tys. pracowników, co - licząc rok do roku - oznaczało spadek o 8,7 proc. a wynikało to m.in. z połączenia spółki Energa Ochrona z firmą Orlen Ochrona.

Trudny rok w branży

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Na zarobki nie mogą narzekać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pracownik Energa Operator 2022-08-15 09:40:23

    Większość pracowników sektora energetycznego może pomarzyć o średnich przywołanych pensjach (9,5 tys zł brutto). Średnią zawyżają pensje prezesów/dyrektorów/kierowników itp. Przeciętnym pracownikom energetyki zdecydowanie bliżej jest im do kwoty około 6 tys. brutto choć i dla wielu ta kwota to marzenie - zwłaszcza dla tych, którzy po nawałnicach przywracają sieć do porządku, umożliwiając Kowalskim dostęp do energii elektrycznej. Tego typu artykuły bardzo spaczają obraz pracowników energetyki.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA