PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wielka Brytania, Austra, Holandia: Polacy zarobili za granicą ponad 136 mld zł. Gdzie najwięcej?

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 19 wrz 2018 12:00

W ubiegłym roku Polacy zarobili za granicą ponad 136 mld złotych co jest najwyższym wynikiem w historii naszego badania firmy Euro-Tax. Raport "Zarobki Polaków za granicą w 2017 r." przedstawia nie tylko średnie wynagrodzenia Polaków pracujących w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, ale również inne dane dotyczące polskiej emigracji.

Wielka Brytania, Austra, Holandia: Polacy zarobili za granicą ponad 136 mld zł. Gdzie najwięcej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Dane kolejnej edycji raportu „Zarobki Polaków za granicą w 2017 roku” przeprowadzonego przez firmę Euro-Tax.pl wskazują na to, że rok 2017 był rekordowy pod względem wynagrodzeń Polaków poza granicami naszego kraju.
  • Tylko w sześciu krajach członkowskich Zjednoczonej Europy (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie prawie 72 mld złotych, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły ponad 136,5 mld złotych.
  • W ciągu 14 lat w strukturach Unii Europejskiej nasi rodacy zarobili łącznie ponad 1 bilion 383 mld złotych.

Jak wynika z raportu Euro-Tax, niewątpliwie najwięcej zarobili Polacy w Niemczech – łącznie ponad 32 mld złotych. Drugim w kolejności krajem pod względem wysokości zarobków naszych rodaków jest Wielka Brytania. Tam łączny dochód Polaków w zeszłym roku wynosił ponad 24 mld zł. W Irlandii zarobiliśmy 5,2 mld zł, w Holandii 4,6 mld zł, a w Austrii i Belgii około 2 mld zł.

W przypadku łącznej kwoty zarobków Polaków w Europie, widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa świadcząca o tym, że dochody osiągane poza granicami Polski w ubiegłym roku były większe niż w latach poprzednich.

Z raportu "Zarobki Polaków zagranicą w 2017 r." wynika, że podjęcie pracy poza granicami naszego kraju to wciąż bardzo kusząca perspektywa dla wielu osób – to już nie tylko kwestia większych zarobków, ale przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego, z której skłonni są
skorzystać.

– Jeśli wysokość zarobków w kraju będzie średnio kilkakrotnie niższa niż za zachodnią granicą, Polacy wciąż będą niezmiennie emigrować w celu znalezienia lepszej pracy – twierdzą autorzy raportu.

Czytaj też: Pierwsze kroki na rynku pracy. Lepszy staż w Polsce czy za granicą?

Wyniki badania pokazują, że w zeszłym roku średnie dochody statystycznego Polaka w większości krajów Unii Europejskiej były wyższe niż w latach poprzednich. Nasi rodacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiali średnio miesięcznie 7 849 zł, natomiast w Niemczech ponad 7 792 zł. Na terenie Holandii obywatel Polski zarabiał średnio 6 479 zł, w Irlandii ponad 8 639 zł podczas gdy w Austrii kwota jego zarobków sięgała najwięcej – średnio bowiem 8 955 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wielka Brytania, Austra, Holandia: Polacy zarobili za granicą ponad 136 mld zł. Gdzie najwięcej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pkkpq 2018-09-20 11:38:19

    trudna sprawa - nasz miejscowy ZUS świeci pustkami bo pracowników ubywa a Polonia za granicą wypełnia luki demograficzne w krajach zachodnich...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA