×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To będą najdroższe święta od dziesięcioleci

  • KDS
  • 24 gru 2022 0:01

Tak drogich Świąt Bożego Narodzenia większość z nas nie pamięta, a wszystko za sprawą inflacji, która pobiła absolutny rekord. Odczuł to każdy z nas przygotowując się do świąt. Wydaliśmy na nie średnio 1259 zł – czyli o 307 złotych więcej niż rok temu. Za galopującymi cenami podążają nasze wynagrodzenia, ale jednak wolniej.

To będą najdroższe święta od dziesięcioleci
Święta Bożego narodzenia od dziesięcioleci nie były tak drogie. (Fot. PAP/Waldemar Deska)
REKLAMA
  • Doczekaliśmy się. Właśnie rozpoczęły się święta Bożego Narodzenia, trzy dni wolnego i resetu od zawodowych obowiązków.
  • Święta wyjątkowo drogie, bo przygotowywane przy inflacji wynoszącej ponad 17 proc, czyli najwyższej od ponad dwóch dekad.
  • Droższe jest nie tylko jedzenie, ale też prezenty. Za popularny prezent, jakim jest ciepły sweter czy szalik z czapką trzeba zapłacić o ponad 6 proc. więcej, niż rok temu.

Święta Bożego narodzenia jeszcze nigdy nie były tak drogie. Drożeje wszystko, od usług, do zwykłych zakupów. Inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc., była jedną najwyższych w ciągu ostatnich dwóch dekad. I choć podwyżki nadal są dwucyfrowe, to nie rekompensują tego, co zabiera nam inflacja - w listopadzie wyniosły 13,9 proc

- W ujęciu realnym płace spadają jednak prawie nieprzerwanie od czerwca i najprawdopodobniej nie zmieni się to także w pierwszej połowie 2023 roku. Nawet blisko 20 proc. podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku nie podniesie ogółu funduszu płac do poziomu zbliżonego do CPI (szczyt w okolicach 21 proc. rok do roku w lutym) - komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Cukier droższy o blisko 100 proc. Mąka o ponad 40 proc.

Sprawdźmy zatem, co podrożało najbardziej. Z opublikowanych w piątek 23 grudnia przez GUS danych wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie były o 17,5 proc. wyższe niż przed rokiem (w październiku ceny wzrosły o 17,9 proc., a w listopadzie 2021 roku – o 7,8 proc.).

Towary podrożały o 18,8 proc., a usługi o 13,2 proc. Jak podają analitycy GUS, wskaźnik cen towarów w największym stopniu został podwyższony przez wzrost cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 5,91 pkt. proc., w tym przez wzrost cen nośników
energii – o 4,30 pkt. proc.) oraz cen żywności (o 5,49 pkt. proc.). Wzrost cen żywności w listopadzie w skali roku był wyższy niż w poprzednich miesiącach – wyniósł
23 proc. (wobec 22,8 proc. w październiku 2022).

Czytaj więcej: Żeby komfortowo przeżyć święta, trzeba podejść do tego samolubnie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To będą najdroższe święta od dziesięcioleci
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2022-12-24 12:16:21

    Pisflacja. Nie da się wprowadzić ponad 50 nowych wyższych podatków bez wpływu na ceny. Do tego jeszcze kupowanie głosów za pieniądze podatników w postaci socjalu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA