PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

TFI PZU: ponad 5 tys. umów o zarządzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2020 12:18

Ponad 5 tys. pracodawców podpisało z TFI PZU umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – mówi wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek. Ocenił, że kulminacja podpisywania umów nastąpi jesienią, gdyż część pracodawców korzysta z możliwości przesunięcia w czasie przystąpienia do PPK.

TFI PZU: ponad 5 tys. umów o zarządzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi
Fot. pzu.pl
REKLAMA

"Już ponad 5 tys. pracodawców podpisało z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych PZU umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi" - powiedział w rozmowie z PAP wiceprezes Żółtek.

Według niego pandemia koronawirusa spowodowała, że decyzję o zawieraniu umów o zarządzanie PPK opóźniają pracodawcy zatrudniający powyżej 50 osób. Jak oszacował, umów nie podpisało jeszcze około połowy z 20 tys. podmiotów z grupy 50+.

1 stycznia br. wszedł II etap wprowadzenia PPK, czyli dla firm zatrudniających co najmniej 50 osób według stanu na 30.06.2019. Pierwotnie, zgodnie z ustawą o PPK, firmy 50+ miały czas na zawieranie umów o zarządzanie do 24 kwietnia.

"Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej wydłużyły ten termin do jesieni. Widać, że pracodawcy wykorzystali tę możliwość. Skoro decyzje o PPK można było odłożyć w czasie, skupili się na dostosowaniu swoich firm do funkcjonowania w warunkach pandemii i składaniu wniosków o pomoc w ramach +tarczy antykryzysowej+. Jednak już w lipcu, gdy minął okres największych obostrzeń związanych z pandemią, zainteresowanie podpisywaniem umów było większe niż w poprzednich miesiącach. Pozostali pracodawcy zapewne poczekają z wyborem instytucji zarządzającej PPK nawet do jesieni" - tłumaczył Żółtek.

Przypomniał, że terminy na podpisywanie umów przez pracodawców zatrudniających ponad 50 osób są po zmianach wprowadzonych "tarczą antykryzysową" identyczne, jak te, które obowiązują pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników: 27 października to ostateczny termin na zawarcie umowy o zarządzanie, a 10 listopada 2020 r. ─ na prowadzenie PPK.

"Dlatego jesienią będziemy mieli kumulację. Umowy będą zawierali jedni i drudzy" - ocenił wiceprezes TFI PZU. To w sumie około 80 tys. podmiotów: 20 tys. z grupy zatrudniającej od 50 do 249 osób i 60 tys. zatrudniających od 20 do 49 pracowników.

Jak mówił Żółtek, TFI PZU podpisuje już też umowy z pracodawcami z grupy 20+, których obowiązek wprowadzenia PPK objął 1 lipca. "Mamy już kilkaset takich umów" - wyjaśnił.

Jednocześnie TFI PZU przygotowuje się na kolejny etap, gdy obowiązkiem wprowadzania PPK zostaną od 1 stycznia 2021 r. objęte podmioty i jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).

"Sektor finansów publicznych już się do tego przymierza, kierując do nas zapytania ofertowe. Dostajemy je m.in. od szpitali i gmin" - mówił Żółtek.

Wskazał, że atutem TFI PZU jest pomoc pracodawcom nie tylko przy wprowadzaniu, ale i bieżącej obsłudze PPK. Umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK można zawierać zdalnie poprzez internetowy serwis ppk.pzu.pl. Ponadto, z uwagi na pandemię, TFI PZU wprowadziło możliwość zawierania umów przez telefon. Informacje można znaleźć na stronie internetowej emeryturappk.pzu.pl.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: TFI PZU: ponad 5 tys. umów o zarządzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ada 2020-09-24 11:43:18

    Rzeczywiście wielu pracodawców czeka na ostatnią chwilę z tym wprowadzaniem programu ale u nas poszło na tyle sprawnie że nie ma czego się bać

  • julek 2020-09-08 09:11:54

    Jeśli można w prosty sposób odłożyć na przyszłe lata to PPK prezentuje się tu doskonale. Minimum wysiłku, a mamy znacznie lepsze wyniki niż na zwykłej lokacie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA