PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tę branżę kryzys omija szerokim łukiem. Pensje rosną nawet o 40 proc.

  • jk
  • 22 lis 2022 20:00

IT to jedna z tych branż, w których odpowiedzią na rosnącą inflację są rosnące pensje. Jak wynika z danych rynkowych, rok do roku podwyżki wynagrodzeń sięgają tu nawet 40 proc., mimo coraz mocniej zarysowującego się kryzysu.

Tę branżę kryzys omija szerokim łukiem. Pensje rosną nawet o 40 proc.
Z danych, które na prośbę Kodilla.com zebrali eksperci Just Join IT wynika, że najwyższe podwyżki otrzymali specjaliści znający język Python (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Z danych zebranych przez Kodilla.com wynika, że IT to jedyna branża, w której mimo inflacji warunki finansowe zatrudnienia pozostają na dobrym lub bardzo dobrym poziomie. Pracownicy nie czują tu kryzysu, jak w innych sektorach
  • Ponadto branża IT nadal zatrudnia. Jak wynika z danych Devire, w 2022 roku miesięcznie pojawia się ok. 30 proc. więcej ogłoszeń skierowanych do ekspertów IT, w odniesieniu do roku 2021.
  • Mimo że programowanie należy do najbardziej opłacalnych zajęć w Polsce, to programiści cały czas upominają się o podwyżki związane z rosnącą inflacją. Z danych Devire i Just Join IT wynika, że rok do roku podwyżki wynagrodzeń w IT sięgają do 40 proc.

17,9 proc. - tyle wynosił poziom inflacji w październiku 2022. W obliczu rosnących kosztów życia, dążenie do zwiększania zarobków jest więc oczywistą potrzebą pracowników każdego sektora gospodarki. W przypadku IT sytuacja jest o tyle korzystna, że branża od lat cierpi na niedobór wykwalifikowanych specjalistów. A wyższa o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent pensja oferowana przez potencjalnego pracodawcę, to bardzo dobry motywator do zmiany miejsca zatrudnienia - wynika z danych zebranych przez Kodilla.com.

Czytaj też: Brakuje ich prawie 150 tys. Bez tych specjalistów firmy będą miały problem

- Poprosiliśmy jedne z największych firm zajmujących się rekrutacją programistów w Polsce o to, aby podzieliły się swoimi spostrzeżeniami z ostatnich, dość burzliwych miesięcy. Okazało się, że IT to jedyna branża, w której mimo inflacji warunki finansowe zatrudnienia pozostają na dobrym, a gdzieniegdzie nawet bardzo dobrym poziomie. Pracownicy nie czują tu kryzysu, jak w innych sektorach - komentuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.

Jak podkreśla, Rogóż, sektor IT kusi nie tylko zarobkami, ale również stabilnością zatrudnienia. Branża dba o swoich pracowników i jeśli odpłacają jej tym samym, odpowiednio ich docenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tę branżę kryzys omija szerokim łukiem. Pensje rosną nawet o 40 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Hajs 2022-11-27 00:05:33

    Reklama szkoly

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA