×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tarcza antykryzysowa dla opiekunów Pomników Historii i miejsc światowego dziedzictwa

  • Autor: PAP/RAF
  • 15 maj 2020 19:20

Opiekunowie Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa mogą liczyć na wsparcie w ramach 3. Tarczy Antykryzysowej - poinformowało MKiDN w piątek (15 maja) .

Tarcza antykryzysowa dla opiekunów Pomników Historii i miejsc światowego dziedzictwa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (fot. mkidn.gov.pl)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przesłanki uprawniające podmiot zarządzający do ubiegania się o bezzwrotną pomoc z FGŚP to zatrudnienie na dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego oraz na dzień złożenia wniosku co najmniej 50 pracowników, spadek dochodów w następstwie ogłoszenia stanu epidemii oraz brak dotychczas uzyskanego wsparcia ze środków publicznych.
  • Wynagrodzenie dla pracowników, dofinansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wyniesie 80 proc. wynagrodzenia brutto danego pracownika, ale nie więcej niż 100 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Nowe przepisy, które z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego znalazły się w Ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadzają możliwość ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych przez podmiot zarządzający Pomnikiem Historii lub miejscem światowego dziedzictwa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń mogą być osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną oraz osoby fizyczne, którym przysługuje tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2020 r. poz. 282) lub zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj też: Do firm trafiło ponad 9,76 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej

Podmioty te są zobowiązane do zabezpieczenia i utrzymania najcenniejszych zabytków znajdujących się w Polsce oraz ich otoczenia w jak najlepszym stanie. W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii zostały one pozbawione możliwości uzyskiwania przychodów z turystyki, która jest istotnym elementem ich finansowania - przypomina MKiDN.

Przesłanki uprawniające podmiot zarządzający do ubiegania się o bezzwrotną pomoc z FGŚP to zatrudnienie na dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego oraz na dzień złożenia wniosku co najmniej 50 pracowników, spadek dochodów w następstwie ogłoszenia stanu epidemii oraz brak dotychczas uzyskanego wsparcia ze środków publicznych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tarcza antykryzysowa dla opiekunów Pomników Historii i miejsc światowego dziedzictwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • mirka 2020-05-26 00:09:24

    Patrząc na statystyki na stronie pfr.pl/tarcza, widać, że sama tarcza działa i coraz więcej miejsc pracy wybroniła. Niestety to ciężkie czasy i trzeba wyciągnąć rękę po pomoc.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA