Takie samo wykształcenie, ten sam fach w ręku, a zarobki o wiele mniejsze...

Osoby pracujące w dużych miastach zarabiały o tysiąc złotych więcej niż zatrudnieni w miastach do 50 tys. mieszkańców – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2013 przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Takie samo wykształcenie, ten sam fach w ręku, a zarobki o wiele mniejsze...

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 kwi 2014 12:12


Na poziom płac w dużych i małych miastach wpływał między innymi poziom wykształcenia, staż pracy, szczebel zatrudnienia oraz rodzaj dominującego kapitału w firmie - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak.

Wśród najlepiej wynagradzanych osób znalazły się te z wykształceniem wyższym magisterskim zatrudnione w dużych miastach.

Połowa z nich zarabiała powyżej 5 tys. zł. Płacę równą bądź przekraczającą 5 tys. zł otrzymywali również pracownicy dużych miast ze stażem pracy pomiędzy 6 a 15 lat. Dla porównania, wynagrodzenia osób z tym stażem w małych miastach nie były wyższe niż 4 tys. zł.

Pracownicy szeregowi w miejscowościach o liczbie mieszkańców od 500 tys. do 1 mln zarabiali o 300 zł więcej niż osoby na tym szczeblu w małych miastach. Znaczne dysproporcje w zarobkach stają się widoczne od szczebla specjalisty.

Gdy w dużych miastach 50 proc. starszych specjalistów zarabiało co najmniej 5,7 tys. zł, połowa osób na tym szczeblu zatrudnienia w małych miastach otrzymywała co najwyżej 4,2 tys. zł.

W małych miastach, co czwarty kierownik małego zespołu zarabiał poniżej 4 tys. zł, a więc tak jak 25 proc. starszych specjalistów w dużych miastach.

Podobnie, co czwarty kierownik zespołu powyżej 10 osób w dużym mieście zarabiał powyżej 11 tys. zł, podczas gdy połowa zatrudnionych na szczeblu dyrektora i zarządu w małym mieście nie zarabiała więcej niż 10 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kaja 2014-04-04 12:57:35

a ja polecam artykuł z bloga goworka warto przeczytać :)