×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tak dobrze w pandemii jeszcze nie było. Firmy planują podwyżki na potęgę

 • Justyna Koc
  jk
 • 14 gru 2021 11:53

Początek 2022 roku przyniesie rekordowe podwyżki. Niemal co druga firma, która wzięła udział w badaniu Instytutu Badawczego Randstad, chce podnieść wynagrodzenia swoim pracownikom. To rekordowy wynik - w historii badania tylko raz odnotowano taki sam poziom.

Tak dobrze w pandemii jeszcze nie było. Firmy planują podwyżki na potęgę
Ponad połowa pracodawców, którzy zamierzają podnieść płace, deklaruje wzrosty wynagrodzeń na poziomie od 2 do 7 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Ponad połowa pracodawców, którzy zamierzają podnieść płace, deklaruje wzrosty wynagrodzeń na poziomie od 2 do 7 proc.
 • Sektor obsługujący nieruchomości, SSC/BPO finanse i ubezpieczenia, transport, gospodarka magazynowa i łączności - w tych sektorach ponad 50 procent pracodawców zapowiada podwyżki. 
 • Spada także liczba firm zatrudniających pracowników w oparciu o płacę minimalną (53 proc., spadek o 6 punktów proc. rok do roku).

Niemal co druga badana firma (48 proc.) planuje podwyżki w pierwszym półroczu 2022 roku - wskazują wyniki 44. edycji badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia.

- Prognozowane zmiany w wynagrodzeniach można definiować dwojako, z jednej strony jest to przejaw poprawiającej się sytuacji firm w dobie pandemii, z drugiej jednak świadczy to o powodowanej inflacją presji płacowej - podkreśla Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska. - Jednak o wyższych wzrostach wynagrodzeń, które mogą zrekompensować wzrost kosztów życia, mówi jedynie co czwarty pracodawca planujący podwyższenie płac - dodaje.

Źródło: Randstad
Źródło: Randstad

To rekordowy wynik - w historii badania tylko raz odnotowano taki sam poziom. Było to tuż przed pandemią, na początku 2020 roku. To także rekordowy wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem - odsetek firm planujących podwyżki zwiększył się o 27 punktów proc. Ponad połowa pracodawców, którzy zamierzają podnieść płace, deklaruje wzrosty wynagrodzeń na poziomie od 2 do 7 proc.

Inflacja i Nowy Ład

- Dla działów HR końcówka roku to czas robienia planów dotyczących wynagrodzeń. Tegoroczna układanka wymaga wzięcia pod uwagę nieco więcej czynników niż zazwyczaj. Trudno przewidzieć jak będzie wyglądać inflacja w kolejnych miesiącach - obecne wartości wskaźnika (7,7 proc. w listopadzie) nie napawają optymizmem. Warto jednak zwrócić uwagę, że roczny wskaźnik inflacji będzie niższy niż ten za ostatnie miesiące (prognoza na rok 2021 to 4,9 proc.). Wzrost wynagrodzeń na poziomie w okolicach tych wartości to tzw. podwyżka inflacyjna, która chroni wynagrodzenia pracowników przed spadkiem wartości siły nabywczej - komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tak dobrze w pandemii jeszcze nie było. Firmy planują podwyżki na potęgę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ciuciubabka 2021-12-20 18:48:01

  Ale inflacji i tak nie dogonią! Rząd będzie wprowadzał coraz większą inflację, żeby móc się pochwalić, że jest bardzo dobrze, bo pracodawcy podwyższają zapłaty pracownikom!!! I tak w koło Wojtek firmy będą się ścigały z galopującą inflacją i będą goniły króliczka, którego nigdy nie dogonią!!! Chyba, że ... zacznie działać Norymberga 2,0 i zostanie zawieszone moratorium na wykonywanie jedynie słusznej kary dla zdrajców i oprawców Polaków! Ale to zależy również od Twojego głosu, Polaku!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA