Polska i Portugalia to dwa kraje Unii Europejskiej, w których wydatki na spożycie indywidualne gospodarstw domowych w trzecim kwartale 2020 roku były wyższe niż w roku 2019. Największe spadki konsumpcji gospodarstw domowych rok do roku odnotowano w Hiszpanii i we Włoszech.

Jak podaje Eurostat, choć stopa oszczędności gospodarstw domowych w UE spadła w trzecim kwartale 2020 r., jednak nadal była o 4,5 punktu procentowego wyższa niż rok temu.
W porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r. stopa oszczędności gospodarstw domowych wzrosła we wszystkich państwach członkowskich (dla których dostępne są dane) w trzecim kwartale 2020 r. Największy wzrost rok do roku odnotowano w Holandii (+7,9 pkt proc.), następnie Dania (+7,7 pkt proc).

W większości krajów wzrost rok do roku był jednak niższy niż w poprzednim kwartale. Wynika to z faktu, że wydatki na spożycie indywidualne gospodarstw domowych wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału, chociaż nadal były niższe niż rok temu we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem dwóch (Polska + 3,8 proc. i Portugalia + 0,2 proc.). Największe spadki konsumpcji gospodarstw domowych rok do roku odnotowano w Hiszpanii (-8,5 proc.) i we Włoszech (-7,4 proc.).
Niemal 52 proc. badanych nie gromadzi oszczędności w pandemii. Dla blisko 2/3 z tej grupy głównym powodem są zbyt niskie dochody. Blisko co dziesiątą osobę przed oszczędzaniem powstrzymuje konieczność pokrycia dużych aktualnych wydatków. W grupie nieoszczędzających w obliczu koronawirusa są też osoby, które nie obawiają się o swoją sytuację finansową (17 proc.) albo nie przewidują negatywnych skutków pandemii dla swojego portfela (13 proc.). Z kolei co dziesiąty deklaruje, że posiada już wystarczające środki na wypadek sytuacji kryzysowych, a 9 proc. respondentów liczy na możliwość zwrócenia się po pomoc w razie problemów finansowych do rodziny czy znajomych.


KOMENTARZE (0)