Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw trafiła z Sejmu do Senatu. Głosowało za nią 455 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowelizacja uchyliła zapis o konieczności rozwiązania stosunku pracy, aby ubiegać się emeryturę pomostową - to najważniejsza zmiana.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba starająca się o emeryturę pomostową nie będzie musiała zwalniać się, aby wystąpić o naliczenie takiego świadczenia. Tym samym nie straci źródła dochodów.
Dotychczas było inaczej. W efekcie, gdy w wyniku obliczenia emerytury pomostowej jakiś warunek nie był spełniony i świadczenie nie mogło zostać wypłacone, taka osoba miała także rozwiązaną umowę o pracę i była pozbawiona wynagrodzenia.
Poszerzone zostaną także kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. PIP będzie mogła przeprowadzić kontrolę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
- Ustawa spowoduje, że nie będzie dochodzić do sytuacji, w których osoby rozwiązywały stosunek pracy i ubiegały się o emeryturę pomostową, po czym okazywało się, że nie spełniają wszystkich kryteriów do uzyskania świadczenia. W związku z tym emerytura pomostowa nie mogła im zostać przyznana, a jednocześnie pozostawały bez zatrudnienia w związku z rozwiązaniem stosunku pracy - wyjaśnia Sebastian Koćwin.
Pozytywnie ocenił również fakt, że Państwowa Inspekcja Pracy zyska możliwość merytorycznej oceny procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze według kryteriów wskazanych w art. 3 ust. 1-3 ustawy o emeryturach pomostowych.
- Zmiany te pozwolą na efektywne rozwiązanie sporów dotyczących charakteru poszczególnych stanowisk, a także zapobiegną przypadkom formalnego zmieniania nazw stanowisk tylko w celu uniknięcia przez pracodawcę opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych - podsumowuje.



KOMENTARZE (0)