×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szykują się ważne zmiany w emeryturach pomostowych. Ustawa trafiła do Senatu

  • jk
  • 14 mar 2022 19:15

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw trafiła z Sejmu do Senatu. Głosowało za nią 455 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowelizacja uchyliła zapis o konieczności rozwiązania stosunku pracy, aby ubiegać się emeryturę pomostową - to najważniejsza zmiana.

Szykują się ważne zmiany w emeryturach pomostowych. Ustawa trafiła do Senatu
PIP będzie mogła przeprowadzić kontrolę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (fot. Pixabay)
REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami osoba starająca się o emeryturę pomostową nie będzie musiała zwalniać się, aby wystąpić o naliczenie takiego świadczenia. Tym samym nie straci źródła dochodów.

Dotychczas było inaczej. W efekcie, gdy w wyniku obliczenia emerytury pomostowej jakiś warunek nie był spełniony i świadczenie nie mogło zostać wypłacone, taka osoba miała także rozwiązaną umowę o pracę i była pozbawiona wynagrodzenia.

Poszerzone zostaną także kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. PIP będzie mogła przeprowadzić kontrolę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zmiany te w rozmowie z PulsHR.pl pozytywnie ocenił Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

- Ustawa spowoduje, że nie będzie dochodzić do sytuacji, w których osoby rozwiązywały stosunek pracy i ubiegały się o emeryturę pomostową, po czym okazywało się, że nie spełniają wszystkich kryteriów do uzyskania świadczenia. W związku z tym emerytura pomostowa nie mogła im zostać przyznana, a jednocześnie pozostawały bez zatrudnienia w związku z rozwiązaniem stosunku pracy - wyjaśnia Sebastian Koćwin.

Pozytywnie ocenił również fakt, że Państwowa Inspekcja Pracy zyska możliwość merytorycznej oceny procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze według kryteriów wskazanych w art. 3 ust. 1-3 ustawy o emeryturach pomostowych.

- Zmiany te pozwolą na efektywne rozwiązanie sporów dotyczących charakteru poszczególnych stanowisk, a także zapobiegną przypadkom formalnego zmieniania nazw stanowisk tylko w celu uniknięcia przez pracodawcę opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych - podsumowuje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szykują się ważne zmiany w emeryturach pomostowych. Ustawa trafiła do Senatu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA