PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szybki wzrost płacy minimalnej. Oto czego obawiają się Polacy?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 2 paź 2019 13:41

Podwyżki cen produktów i usług, zwolnienie części pracowników oraz zatrudnianie „na czarno” - to trzy najczęściej wymieniane przez Polaków skutki zapowiedzianego przez Prawo i Sprawiedliwość wzrostu pensji minimalnej do 4 tys. brutto.

Szybki wzrost płacy minimalnej. Oto czego obawiają się Polacy?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Serwis internetowy ciekaweliczby.pl zlecił przeprowadzenie ankiety na temat efektów wprowadzenia zapowiedzianej przez PiS podwyżki płacy minimalnej. 
  • Uczestnicy badania, które zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Adriana, mieli wskazać jak ta zmiana wpłynie na zachowanie przedsiębiorców.
  • Najczęściej mówili o tym, że efektem wzrostu płacy minimalnej będzie też wzrost cen i usług.

Jedną z wyborczych obietnic, jaką w swoim programie zamieściło PiS jest podniesienie płacy minimalnej do 4 tys. zł. Zgodnie z zapowiedziami partii rządzącej, do 2 600 zł miałaby ona wzrosnąć od 1 stycznia 2020 roku, do 3 tys. w 2021 roku oraz do 4 tys. w roku 2023. - Nasza gospodarka jest zainteresowana tym, żeby rosły płace, rosła produktywność i żeby po prostu Polska szła szybko do przodu, i my też jesteśmy tym zainteresowani - podkreślił Jarosław Kaczyński, lider formacji rządzącej, który ogłosił plan wzrostu najniższych pensji. 

Eksperci oceniając ten pomysł są podzieleni. Jak zauważa Elżbieta Mączyńska, prezes PTE, trend podwyższania płacy minimalnej, zwłaszcza po 30 latach strategii i polityki opartej na konkurowaniu niskimi wynagrodzeniami, jest właściwy.

- Narzędzie to jest traktowane jako zdobycz społeczna i cywilizacyjna, której celem jest poszanowanie pracy. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie zapłacić pracownikowi tego minimum, a inny nie ma z tym problemu, oznacza to, że ten pierwszy marnuje zasób. Właśnie dlatego narzuca się minimalne zarobki - w rozmowie z PulsHR.pl mówiła Elżbieta Mączyńska.

Ostrożniej do tematu podchodzi z kolei Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), który zaznacza, że wzrost płacy minimalnej powinien nadążać za zmianami, jakie następują na rynku pracy. Nie może ich jednak wyprzedzać. Jak podkreśla, podczas ustalania minimalnego wynagrodzenia trzeba pamiętać również o jego wpływie na realizację podpisanych dotychczas umów, w tym w ramach zamówień publicznych. Bardzo ważne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa ekonomicznego i pewności prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szybki wzrost płacy minimalnej. Oto czego obawiają się Polacy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA