PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szwed: Pieniądze na wypłatę czternastej emerytury są zapewnione

  • Autor: PAP/AT
  • 25 sie 2022 10:31

Nie ma żadnego zagrożenia i pieniądze na wypłatę czternastej emerytury są zapewnione. Ze względu na inflację, przyspieszyliśmy wypłatę czternastej emerytury. Chcieliśmy, żeby środki szybciej dotarły do emerytów i rencistów - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Szwed: Pieniądze na wypłatę czternastej emerytury są zapewnione
Ze względu na inflację, przyspieszyliśmy wypłatę czternastej emerytury - powiedział Stanisław Szwed (fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • To dobry dzień dla emerytów, ponieważ wypłacamy dzisiaj pierwszą transzę czternastej emerytury – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  • Czternasta emerytura jest dla tych, którzy otrzymują emerytury w kwocie 2900 złotych brutto, czyli na rękę 1218 złotych. Jeżeli ktoś przekroczy ten limit, to zostaje zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę - zaznaczył.
  • Ze względu na inflację, przyspieszyliśmy wypłatę czternastej emerytury. W ubiegłym roku była ona wypłacana w listopadzie. Chcieliśmy, żeby środki szybciej dotarły do emerytów i rencistów - dodał.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na antenie Radia Gdańsk przypomniał, że w czwartek rozpoczęły się wypłaty pierwszej transzy czternastej emerytury. "To dobry dzień dla emerytów" - wskazał wiceminister.

Czternastą emeryturę otrzyma 8 mln osób

Dodał, że czternasta emerytura jest dla tych, którzy otrzymują emerytury w kwocie 2900 złotych brutto, czyli na rękę 1218 złotych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jeżeli ktoś przekroczy ten limit, to zostaje zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę, czyli o ile się przekroczy, o tyle się pomniejsza" - tłumaczył wiceminister.

Według wyliczeń polityka, pełną czternastą emeryturę "otrzyma 8 mln osób, 1,1 miliona tysięcy skorzysta z mechanizmu złotówka za złotówkę. A ok. 500 tys. nie otrzyma tej emerytury. Czyli ponad 90 proc. ubezpieczonych skorzysta z tej emerytury" - podkreślał gość Radia Gdańsk.

Czytaj też: Premier: Do portfeli emerytów trafi ponad 1200 zł

Wiceminister zapewniał, że nie ma żadnego zagrożenia i pieniądze na wypłatę czternastej emerytury są zapewnione. "Ze względu na inflację, przyspieszyliśmy wypłatę czternastej emerytury. W ubiegłym roku była ona wypłacana w listopadzie. Chcieliśmy, żeby środki szybciej dotarły do emerytów i rencistów" - zaznaczył Szwed.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców

Wiceminister był pytany również o świadczenia postojowe, o które przedsiębiorcy mogli się ubiegać w związku z pandemią COVID-19. Polityk wskazał, że termin na składanie wniosków minął 16 sierpnia.

"W tej chwili ta kwestia jest rozstrzygana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z różnych form świadczenia postojowego skorzystają setki tysięcy osób. Od samego początku było to jednym z elementów wsparcia dla przedsiębiorców" - tłumaczył.

Dodał, że te "działania pokazały, że przez bezpośrednie wsparcie ratowaliśmy miejsca pracy".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szwed: Pieniądze na wypłatę czternastej emerytury są zapewnione

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA