×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szukam pracy, wynagrodzenia: Częsta zmiana pracy to sposób na wyższe zarobki?

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 wrz 2017 12:00

Niektórzy mówią, że w swojej firmie nie mogą liczyć na podwyżki. Skarżą się, że żeby więcej zarabiać muszą zmienić pracę. Sedlak&Sedlak sprawdził, czy częsta zmiana pracy to dobra strategia, aby osiągnąć wysokie zarobki.

Szukam pracy, wynagrodzenia: Częsta zmiana pracy to sposób na wyższe zarobki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Częste zmiany pracy nie służą karierze i zarobkom.

• Jak informuje Sedlak&Sedlak, osoby zmieniające pracę co 2 lata lub częściej zarabiały mniej niż pozostali badani.

Sedlak&Sedlak sprawdził, jak często Polacy powinni zmieniać pracę. Analizy dokonał w oparciu o rzeczywisty poziom wynagrodzenia Polaków, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2016.

Źródło: Sedlak&Sedlak
Źródło: Sedlak&Sedlak

Okazało się, że częste zmiany pracy nie służą karierze i zarobkom. Osoby zmieniające pracę co 2 lata lub częściej zarabiały mniej niż pozostali badani. Poniekąd smutną obserwacją jest to, że pracownicy lojalni jednemu pracodawcy należą do drugiej najmniej zarabiającej grupy. Po 20 latach pracy najwyższy przeciętny poziom zarobków osiągnęli ci, którzy w swojej karierze zmieniali pracę średnio co 4 do 6 lat.

W IT nie jest inaczej

Co ciekawe, wyżej wykazana prawidłowość sprawdza się również dla branży IT. Firmy informatyczne oferują pracownikom przeciętnie wyższe wynagrodzenie niż inne branże. Często też zmagają się z niedoborem pracowników i muszą o nich walczyć. Stąd wydawać by się mogło, że pracownicy często „dający się podkupić” powinni należeć do najlepiej zarabiającej grupy osób. Nie zmieniło to jednak prawidłowości, że nie opłaca się zmieniać pracy częściej niż co 2 lata, ani też rzadziej niż co 6 lat.

Źródło: Sedlak&Sedlak
Źródło: Sedlak&Sedlak

Przeciętnie rzecz biorąc po 20 latach pracy największe wynagrodzenie w działach IT miały osoby, które zmieniały zatrudnienie co 4-6 lat.

Sektor publiczny

W sektorze publicznym zależność ta dalej występuje, choć rozbieżności w zarobkach są znacznie niższe. Przykładowo wśród osób z ogólnym stażem pracy 15-16 lat, najwięcej zarabiali pracownicy, którzy zmieniali pracodawcę średnio co 2-4 lata (3 900 zł brutto), a najmniej zatrudnieni cały czas u jednego pracodawcy (3 374 zł brutto). Oznacza to, że maksymalna rozpiętość zarobków w budżetówce w tej grupie wynosiła 526 zł brutto.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szukam pracy, wynagrodzenia: Częsta zmiana pracy to sposób na wyższe zarobki?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA