PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Szczyt dynamiki płac jeszcze przed nami

Rynek pracy jest w stanie przesilenia; nastroje firm szybko się pogarszają, dlatego pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych - wskazują analitycy Pekao. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać.

  • Autor: PAP/JP
  • 5 maj 2022 11:26
Szczyt dynamiki płac jeszcze przed nami
Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W czwartkowej analizie ekonomiści banku podkreślili, że szczyt inflacji jest jeszcze przed nami. Jak prognozują, średnioroczna inflacja wyniesie w tym roku ponad 12 proc., a jej szczyt - w pobliżu 14 proc. lub więcej przypadnie w połowie roku.

"W drugiej połowie roku presja inflacyjna powinna powoli zacząć opadać, choć mimo silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej szybki spadek inflacji nie będzie możliwy ze względu na równoczesną mocno ekspansywną politykę fiskalną" - ocenili analitycy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zauważyli, że rynek pracy znajduje się w stanie przesilenia. "Zatrudnienie jest prawie pełne, a presja płacowa bardzo silna, co stymuluje wzrost inflacji bazowej. Z drugiej strony nastroje przedsiębiorstw szybko się pogarszają: przez presję kosztową, wzrost stóp i niepewność. Dlatego firmy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych, a pracownicy przedłożą bezpieczeństwo zatrudnienia nad podwyżki" - spodziewają się ekonomiści. W ich ocenie dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku (ok. 13-14 proc.), potem zacznie opadać, osiągając poniżej 10 proc. w grudniu.

Analitycy przewidują, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej będzie kontynuowany, a docelowa stopa procentowa wyniesie co najmniej 6,5 proc., zapewne jeszcze w tym półroczu. Na czwartkowym posiedzeniu - według nich - Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe po raz kolejny o 100 pb.

Po danych za marzec ekonomiści banku podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego w I kwartale do 7,9 proc. rdr. Średnioroczny wzrost wyniesie w ich ocenie 3,4 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczyt dynamiki płac jeszcze przed nami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA