PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"System podatkowy został bardzo uproszczony"

  • Autor: PAP/JP
  • 20 cze 2022 17:12

Zmiany w systemie podatkowym w Polsce sprawiły, że został on bardzo uproszczony – powiedział w poniedziałek dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Leszek Syguła. Podkreślił, że osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie zapłacą podatku.

"System podatkowy został bardzo uproszczony"
Od 1 lipca wchodzi w życie ustawa, która m.in. obniża podatek PIT z 17 do 12 proc. (fot. pxhere)
REKLAMA

Syguła razem z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim wziął udział w poniedziałek w konferencji prasowej poświęconej wchodzącym w życie 1 lipca zmianom w prawie podatkowym.

Wojewoda przypomniał, że od 1 lipca wchodzi w życie ustawa, która m.in. obniża podatek PIT z 17 do 12 proc. "To dobra informacja dla prywatnych portfeli, ale też możemy mówić co to oznacza dla budżetu państwa i budżetów samorządowych" -powiedział wojewoda. Obremski przypomniał też, że zmiany, które weszły w życie wcześniej (od 1 stycznia 2022 r. - red.), czyli wysokość kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł oraz próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł, zostały utrzymane w nowych regulacjach. "Zmiany podatkowe będą dotyczyć większości pracujących Polaków" - wskazał wojewoda.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Leszek Syguła, dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, podkreślił, że osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie zapłacą podatku. "Wszyscy, którzy zarabiają ponad tę kwotę zapłacą 12 proc. podatku (…), dopiero po przekroczeniu progu 120 tys. zł zapłacimy podatek według wyższej stawki podatkowej" - mówił Syguła. Zdaniem dyrektora to jedna z niższych stawek podatkowych w Europie.

Syguła dodał, że w drugim progu podatkowym jest "niewielka liczba podatników". "Szacujemy, że w drugim progu podatkowym będzie około 10 proc. podatników w skali całego kraju" - powiedział. Według dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu zmiany w prawie podatkowym sprawiły, że system podatkowy w Polsce został bardzo uproszczony.

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca br. stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Ustawa likwiduje także tzw. ulgę dla klasy średniej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "System podatkowy został bardzo uproszczony"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Puls 2022-06-20 18:23:12

    Podatku dochodowego nie ale podatek zdrowotny w kwocie 2700 zł już tak

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA