PARTNERZY PORTALU

Świat oszczędza na emerytury. Polskie PPK nie jest rodzynkiem

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 27 sie 2019 11:25

Systemy emerytalne na świecie nie raz są wzbogacane o prywatne sposoby oszczędzania. Kolejne kraje wprowadzają instrumenty zachęcające do odkładania pieniędzy na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Teraz nadszedł czas na Polskę. PPK to dokładnie takie rozwiązanie.

Świat oszczędza na emerytury. Polskie PPK nie jest rodzynkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Rozwiązania, na jakich bazowały polskie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) wywodzą się z Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, czy Turcji.
 • Na świecie warto zaznaczyć Holandię. Charakteryzuje się ona wysokim odsetkiem osób oszczędzających w planach pracowniczych.
 • Plusem PPK jest, że pełni rolę dofinansowania do oszczędności, a nie emerytury jako takiej.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obowiązują od 1 lipca. Objemują co pół roku kolejne grupy firm. Docelowo będą stosowane we wszystkich przedsiębiorstwach w Polsce. Nie zostały jednak wymyślone od zera nad Wisłą. Bazują na systemach funkcjonujących już w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Turcji.

KiwiSaver - czyli pierwsze „PPK”

Dobrowolny system pracowniczego oszczędzania na emeryturę z automatycznym zapisem został po raz pierwszy wprowadzony w 2007 roku w Nowej Zelandii. Do programu zapisywani są na poziomie kraju wszyscy nowi pracownicy, którzy spełniają określone kryteria dotyczące wieku i obywatelstwa. Składki są płacone przez pracowników i pracodawców, a ich wysokość może wynosić 3, 4 lub 8 proc. wynagrodzenia brutto. Do tego, podobnie jak w Polsce, co roku państwo dodaje określoną kwotę.

- System ten cieszy się dużą popularnością - podkreśla komentujący to rozwiązanie Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE. W jego ocenie Nowozelandczycy obserwują regularny spadek liczby osób, które rezygnują z oszczędzania w ramach programu. - Co ciekawe, coraz więcej obywateli (tego kraju) myśli przyszłościowo. W 2017 roku ponad 300 tys. uczestników stanowiły osoby niepełnoletnie, których do programu zapisali rodzice.

Czytaj też: PPK. Marczuk zapewnia, że wielu pracownikom składki zrekompensują obniżki podatków

Wielka Brytania i Turcja

Podobne rozwiązania zaczęto stosować i w Europie, niewiele później. Brytyjski system programów pracowniczych działa od 2008 r. Podobnie jak polskie PPK zakłada automatyczny zapis i dobrowolność uczestnictwa. W składce mają swój udział pracownicy i  pracodawcy, a państwo proponuje ulgi podatkowe. Opłaty za zarządzanie zgromadzonym kapitałem ograniczone są do minimum. Wysokość wpłat jest stopniowo podnoszona.  Według szacunków, z programu zrezygnowało do tej pory 8-12 proc. wszystkich uprawnionych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Świat oszczędza na emerytury. Polskie PPK nie jest rodzynkiem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • puka 2019-08-30 14:38:56

  Świat oszczędza a u nas dopiero coś takiego wprowadzają, w zasadzie to lepiej późno niż wcale tak naprawdę. Liczy się to, że w końcu coś się na poważnie ruszy i zmieni w oszczędzaniu

 • klakier 2019-08-29 15:47:39

  zawsze masz jakieś tam ryzyko ale jeśli nic nie zrobisz to nic nie będziesz miał, a ppk to jak na razie jedyna opcja powszechna gdzie każdy kto pracuje może przystąpić do programu

 • Lukasz 2019-08-29 11:14:22

  Tylko nasz system jest opodatkowany.PPK w Nowej Zelandii jest dobrowolny.Trzeba sie zapisac samemu nikt za Ciebie tego nie zrobi.Na start jest 1000$ i co roku 500$ zwrotu z podatku.Dodatkowym plusem jest to ze sam inwestujesz w co chcesz i sam wybierasz fundusz.I wplata jest po 3% od dwoch stron.Cel mieszkaniowy wyplacasz i nic zwracac nie musisz.A PPK w Polsce wlasne pieniadze musisz zwrocic i zaplacic podatek.Dodatkowo nie ma gwarancji,ze zgromadzone pieniadze nie odzyskasz.Jest zapis inwestycje i inwestowanie w instrumenty finansowe jest owiane ryzykiem finansowym.

 • wnuk 2019-08-27 17:09:46

  Każdy powinien domagać się takiego systemu emerytalnego jak mają np górnicy. I będzie kasa na emerytury. Ktoś napisze: skąd ją wziąć? czy jakiegoś gornika to interesuje?

 • ewka 2019-08-27 16:03:07

  Raczej większość ludzi wie co to jest ppk i po co on w ogóle został stworzony. Czas żeby przestać narzekać na wysokość swojej emerytury i zacząć na nią po prostu odkładać, czyli robić to co w innych krajach już dawno robią

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA