Świadczenia socjalne: Dodatek do emerytury i renty bez wpływu na kryteria dochodowe

• Emeryci i renciści otrzymujący poniżej 2 tys. zł dostaną jednorazowy dodatek.
• Dodatek ten nie będzie miał wpływu na kryteria dochodowe.
• Kwoty dodatków są zróżnicowane w zależności od wysokości wypłacanych emerytur czy rent.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Świadczenia socjalne: Dodatek do emerytury i renty bez wpływu na kryteria dochodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 mar 2016 13:06


Jednorazowy dodatek do emerytur i rent nie będzie miał wpływu na kryteria dochodowe, potrzebne do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej oraz dodatków mieszkaniowych - zakłada nowela, którą Senat przyjął w czwartek (10 marca) bez poprawek. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w marcu.

Nowelizacja zmienia ustawę z 15 stycznia, która wprowadziła jednorazowy dodatek do emerytur i rent. Dostaną go z marcową waloryzacją świadczeń emeryci i renciści otrzymujący poniżej 2 tys. zł. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Kwoty jednorazowych dodatków są zróżnicowane w zależności od wysokości wypłacanych emerytur czy rent - 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu 900-1100 zł, 200 zł przy świadczeniach między 1100-1500 zł i 50 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł.

Rząd zdecydował się na wypłatę dodatków, ponieważ standardowa waloryzacja w 2016 r. byłaby niska, a podwyższenie świadczeń w grupie świadczeń do 2 tys. zł symboliczne.

Dodatek trafi do 6,5 mln świadczeniobiorców. Limit wydatków na te dodatki w projekcie budżetu na 2016 rok został określony na 1,41 mld zł. Dodatek jest zwolniony od podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych.

Senat przyjął ustawę jednogłośnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.