×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli - bez PIT do 4500 zł

  • Autor: PAP/AKC
  • 15 lip 2022 15:32

Od 1 lipca 2022 r. nauczyciele nie zapłacą podatku od uzyskiwanych świadczeń kompensacyjnych. Limit zwolnienia wynosi 4500 zł - podało Ministerstwo Finansów w piątkowej informacji.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli - bez PIT do 4500 zł
Podatnik nie musi o nie wnioskować ani wykazywać go w zeznaniu podatkowym (fot. shutterstock)
REKLAMA

Jak podało Ministerstwo Finansów w informacji, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT zwolnione były z podatku dochodowego świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy (w tym od związków zawodowych). Limit zwolnienia wynosi 3000 zł w danym roku podatkowym. Jednak od 1 lipca przepis ten uległ zmianie.

"W związku z reformą systemu podatkowego w ramach Niskich Podatków nadano mu jednak nowe, korzystniejsze dla podatników brzmienie. Zwolnienie z PIT rozszerzone zostało na osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Co więcej kwota zwolniona z podatku wzrosła z 3000 zł do 4500 zł" - podano w informacji MF.

Resort wyjaśnił, że w związku ze zmianami w systemie podatkowym, które weszły w życie od 1 lipca, przepisom tym nadano nowe, korzystniejsze dla podatników brzmienie. Zwolnienie z PIT rozszerzone zostało na osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ponadto kwota zwolniona z podatku wzrosła z 3000 zł do 4500 zł.

Czytaj też: Płaca minimalna w 2023 r. powinna być wyższa o 158 złotych

"Ze świadczeń kompensacyjnych korzystać mogą nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych. Możliwość ta przysługuje po osiągnięciu odpowiedniego wieku oraz stażu pracy. Zasady przyznawania tych świadczeń zostały uregulowane w Ustawie z dnia 22 maja 2009 roku o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. To forma zasiłku przedemerytalnego" - stwierdzono w informacji MF.

Wskazano w niej także, ze zwolnienie przysługuje na mocy ustawy. Podatnik nie musi o nie wnioskować ani wykazywać go w zeznaniu podatkowym. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli - bez PIT do 4500 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA