×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Straż pożarna, emerytura: Strażacy z OSP dostaną dodatki do emerytury?

  • Autor: PAP/AT
  • 8 cze 2017 7:58

Sejmowe kluby poparły projekt zakładający dodatki do emerytur dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Straż pożarna, emerytura: Strażacy z OSP dostaną dodatki do emerytury?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wszystkie klubu w Sejmie opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektami zakładającymi dodatki do emerytur dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

• Chodzi o projekt obywatelski oraz Kukiz'15.

• Dodatek do emerytury (20 złotych) przysługiwałby osobom, które były w ochotniczej służbie pożarniczej co najmniej 10 lat i mają udokumentowany każdy rok, w którym brały bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

• Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, członek Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymuje ekwiwalent pieniężny za każdą godzinę udziału w akcji ratowniczej lub szkoleniu.

Według obywatelskiego projektu dodatek do emerytury (20 złotych) przysługiwałby osobom, które były w ochotniczej służbie pożarniczej co najmniej 10 lat i mają udokumentowany każdy rok, w którym brały bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Z kolei zgodnie z projektem Kukiz'15 dodatek do emerytury, także w wysokości 20 złotych za każdy udokumentowany rok, przysługiwałby członkom ochotniczych straży pożarnych, którzy co najmniej przez 20 lat pełnili aktywną służbę.

O tym, czy projekty trafią do sejmowych komisji finansów publicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych posłowie zdecydują w bloku głosowań.

Czytaj też: Jak zostać zawodowym strażakiem?

Za dalszymi pracami w komisjach opowiedziało się PiS. Posłanka Barbara Bartuś powiedziała, że działalność w OSP zasługuje na najwyższe uznanie. Zwróciła jednak uwagę, że ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie zakłada dodatków dla członków OSP.

Dalszych prac w komisjach chce także PO. Posłanka Ewa Drozd powiedziała, że nie ma żadnych wątpliwości, iż OSP to ważna służba publiczna w Polsce. Zaznaczyła jednak, że projekty budzą wątpliwości. Jej zdaniem należy się zastanowić, czy takie rozwiązania nie powinny objąć także inne organizacji ratowniczych, jak WOPR.

To symboliczny wyraz uznania dla pracy OSP - oświadczył poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko (fot.straz.gov.pl)
To symboliczny wyraz uznania dla pracy OSP - oświadczył poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko (fot.straz.gov.pl)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Straż pożarna, emerytura: Strażacy z OSP dostaną dodatki do emerytury?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Sprawiedliwy 2020-08-04 10:09:55

    Niech dają tym, co naprawdę pomagają. Czyli jeżdżą do akcji ratowniczych i gaśniczych, a nie takich jednostek co tylko istnieją i nic nie robią, tylko "są" i w sumie wesela i zabawy tylko robią....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA