PARTNERZY PORTALU

Strach ma wielkie oczy. Wzrost płacy minimalnej nie zrujnował firm

  • jk
  • 2 sty 2023 13:45

W 2023 roku nastąpi dwukrotna podwyżka płacy minimalnej. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wzrośnie do kwoty 3490 zł brutto (22,80 zł/h), a od lipca do 3600 zł brutto (23,50 zł/h). Jak pracownicy i pracodawcy postrzegają najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia?

Strach ma wielkie oczy. Wzrost płacy minimalnej nie zrujnował firm
Dane GUS-u wskazują, że choć płaca minimalna w ostatnich latach poszła w górę o rekordowe wartości, to nie odbiło się to negatywnie na poziomie zatrudnienia (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Większość pracodawców uważa, że płaca minimalna powinna być na tyle wysoka, aby osoba, która ją otrzymuje, była w stanie się utrzymać. Ich zdaniem konieczne jest jednak rozważenie bardziej efektywnych rozwiązań, np. regionalizacji płacy minimalnej.
  • W przeprowadzonym przez BCC badaniu przedsiębiorcy wskazują, że wbrew powszechnym opiniom szybkie tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia nie przyczyniło się znacząco ani do redukcji zatrudnienia, ani do spadku konkurencyjności większości badanych przedsiębiorstw.
  • Pracownicy wciąż postrzegają minimalne wynagrodzenie jako element systemu bezpieczeństwa socjalnego.

Business Centre Club przeprowadził w 2022 r. badanie wśród przedsiębiorców i pracowników na temat roli i znaczenia minimalnego wynagrodzenia. Okazuje się, że wśród przedsiębiorców rola płacy minimalnej jest niezwykle istotna. Mają oni jednak pewne zastrzeżenia.

Czytaj też: Inflacja napędza podwyżki. 17 menedżerów o tym, jak radzić sobie z presją płacową

- Większość pracodawców akceptuje fakt, że płaca minimalna powinna być na tyle wysoka, aby osoba, która ją otrzymuje, była w stanie się utrzymać i funkcjonować wraz z rodziną na poziomie co najmniej minimum socjalnego. Jednak szereg przedsiębiorców i ekspertów wskazuje obecnie, że konieczne jest rozważenie bardziej efektywnych rozwiązań, np. regionalizacji płacy minimalnej, ponieważ w niektórych, gorzej gospodarczo rozwiniętych regionach kraju jest ona za wysoka w odniesieniu do kosztów życia i w porównaniu do osiąganej w regionie przeciętnej produktywności w firmach. Może to powodować ograniczenie zatrudniania i aktywności lokalnych firm, zwiększając bezrobocie – wskazuje Witold Michałek, wiceprezes BCC, autor raportów „Minimalne wynagrodzenie w ocenie pracodawców” oraz „Minimalne wynagrodzenie w ocenie pracowników".

Także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz proponuje, by pensja minimalna wynosiła połowę średniej pensji w danym regionie. Miałaby być obliczana dla każdego województwa z osobna (zakład firmy musi fizycznie działać na danym terenie), ponieważ różnice średniego wynagrodzenia dla poszczególnych regionów są bardzo duże. Zdaniem rzecznika MŚP przyczyniłoby się to do szybszego wyrównywania rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie, płac w poszczególnych województwach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Strach ma wielkie oczy. Wzrost płacy minimalnej nie zrujnował firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • stawo73 2023-01-03 12:14:39

    2 stycznia to chyba jeszcze za wcześnie na takie wnioski.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA