PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stawki radców prawnych niższe i prostsze

  • Autor: PAP/AT
  • 20 cze 2017 7:36

Stawki powinny być prostsze i niższe, zwłaszcza na początek sprawy. To lepsze dla stron, prawników i sędziów.

Stawki radców prawnych niższe i prostsze
Obecnie są dwa główne rodzaje opłat: stosunkowa, czyli 5 proc. od żądanej kwoty oraz opłaty stałe, w zależności od rodzaju sprawy (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Jak podaje "Rzeczpospolita", stawki przygotował zespół kilkunastu radców pod kierownictwem mec. Dariusza Sałajewskiego na apel prezesa Macieja Bobrowicza, aby wykorzystała je Społeczna Komisja Kodyfikacyjna. Opłaty sądowe występują niemal w każdej sprawie nieraz po kilka razy: przy pozwie, przy apelacji i zażaleniach. Bez opłaty (bądź zwolnienia z niej) sąd nie nada pismu biegu.

Obecnie są dwa główne rodzaje opłat: stosunkowa, czyli 5 proc. od żądanej kwoty oraz opłaty stałe, w zależności od rodzaju sprawy. Radcowie proponują dwie - trzy opłaty, np. 100 zł dla spraw prostych i 250 zł dla złożonych - informuje "Rzeczpospolita".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ile zarabia radca prawny, a ile specjalista ds. prawnych?

Opłata stosunkowa ma być z kolei pobierana w dwóch jakby ratach. Na początku procesu opłata wstępna - 2 proc. wartości sporu a na końcu sędzia wyznaczałby opłatę ostateczną z tym, że nie mogłaby ona przekraczać 5 proc. wartości sporu - czytamy w dzienniku.

"Obok szczytnych haseł o dostępie mamy nadużywanie prawa do sądu. W połowie roku zaprezentujemy własne propozycje, które np. w sprawach drobnych urealnią opłaty" - powiedział cytowany w "Rzeczpospolitej" wiceminister sprawiedliwości Łukasz Plebiak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stawki radców prawnych niższe i prostsze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA