PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Startują wakacje kredytowe. Ważne informacje z ministerstwa

  • Autor: PAP/JP
  • 8 lip 2022 13:54

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy, już od sierpnia korzystać będą mogli z tzw. wakacji kredytowych – przypomina w piątek Ministerstwo Finansów.

Startują wakacje kredytowe. Ważne informacje z ministerstwa
Z wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego(fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W czwartek 7 lipca Sejm przyjął ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawierającą przepisy o wsparciu kredytobiorców.
  • Tym samym, jak podało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie, osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych już od sierpnia.
  • MF przypomniało, że z wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego.

"Przyjęte rozwiązania polegają między innymi na wprowadzeniu tzw. wakacji kredytowych. Maksymalny planowany termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. oraz 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 r. - w sumie 8 miesięcy wakacji kredytowych w roku 2022 i 2023. Zawieszenie będzie dotyczyło kredytów w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

MF przypomniało, że z wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. W komunikacie zaznaczono, że od początku intencją rządu i ustawodawcy było, aby nie różnicować sytuacji konsumenta w zależności od tego czy umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed, czy po 22 lipca 2017 r. Dodano także, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

MF podało także, że ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

"Ponadto środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zwiększą się z 600 mln zł do 2 mld zł. Dzięki przyjętym rozwiązaniom możemy realnie pomóc obywatelom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Pandemia i wojna w Ukrainie spowodowały znaczny wzrost inflacji a wysokie stopy procentowe wpłynęły na zwiększenie rat kredytów. Dlatego wprowadzamy instrumenty, które pomogą Polakom" - dodała minister Rzeczkowska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Startują wakacje kredytowe. Ważne informacje z ministerstwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA