PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stanisław Szwed: wzrost minimalnego wynagrodzenia pozytywny dla gospodarki

  • Autor: PAP/AO
  • 18 wrz 2019 16:15

Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie pozytywnie skutkował na całą gospodarkę – powiedział w środę PAP wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed. Podkreślił, że wzrost płac jest i będzie priorytetem dla rządu.

Stanisław Szwed: wzrost minimalnego wynagrodzenia pozytywny dla gospodarki
Wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed
REKLAMA

Zdaniem Szweda, polskim pracodawcom brakuje rąk do pracy najczęściej z powodu zbyt niskich wynagrodzeń. W rozmowie z PAP zwrócił również uwagę, że osoby, które wyjechały z Polski, lub planują to zrobić, najczęściej kierują się właśnie kwestią wysokości wynagrodzenia.

"Stąd też nasza propozycja wzrostu wynagrodzeń - odejście od niskich zarówno płac jak i kosztów pracy" - powiedział wiceminister. Dodał, że to jest bardzo dobre rozwiązanie na przyszłość.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szwed zwrócił uwagę, że "wzrost płac musi być, bo będzie pozytywnie skutkował na całą gospodarkę".

To - podkreślił - nie tylko "pozytywnie wpłynie na poprawę sytuacji materialnej" Polaków, ale też "zmusi pracodawców do szukania innych rozwiązań w najprostszych czynnościach, gdzie te płace mogłyby być niższe". Tu wskazał m.in. na automatyzację i większe nastawienie pracodawców na innowacyjność.

Zaznaczył również, że mówiąc o wyższych wynagrodzeniach, mówimy też o wzroście budżetu państwa. "Jeżeli to zbilansujemy, to będzie bardziej korzystne dla gospodarki, bo kupno większej ilości towarów spowoduje większe wpływy z podatków do budżetu" - powiedział.

Szwed zadeklarował, że MRPiPS szczególnie skupia się na "wyeliminowaniu z Polski tzw. biednych pracujących, czyli tych, którzy zarabiają, ale nie mogą utrzymać rodziny".

"Praca musi dawać ten efekt, że człowiek może za zarobione pieniądze spokojnie przeżyć i nie musi się martwić o jutro. Mimo że są bardzo dobre transfery społeczne, jak np. program 500+, to podstawą każdego bytu jest praca i dochody z niej" - przekonywał Stanisław Szwed. Dlatego - dodał - "kwestia wynagrodzeń jest w tej chwili priorytetowa dla naszego rządu i będzie taka w następnych latach tak, jak zapowiadamy to w naszym programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości".

Decyzją rządu pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.

Czytaj także: Pracodawcy pytają pracodawców. Zobacz wyniki ankiety na temat wyższej płacy minimalnej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Szwed: wzrost minimalnego wynagrodzenia pozytywny dla gospodarki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA