×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Stanisław Karczewski popiera zniesienie górnego limitu składek na ZUS

  • Autor: PAP/MIW
  • 30 paź 2017 16:22

Zawsze byłem zwolennikiem tego rozwiązania; to duże wsparcie dla ZUS i sprawiedliwe posunięcie - powiedział w poniedziałek (30.10) marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując projekt zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co proponuje MRPiPS.

Stanisław Karczewski popiera zniesienie górnego limitu składek na ZUS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Zawsze byłem (...) zwolennikiem tego rozwiązania". To jest duże wsparcie ZUS-u i uważam, że to jest posunięcie bardzo sprawiedliwe, prospołeczne - powiedział Karczewski.

Propozycja MRPiPS zakłada zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. W praktyce osoby, które zarabiają więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej, miałyby płacić wyższe składki wyliczane od całego wynagrodzenia.

Według dzisiaj obowiązujących przepisów składkę emerytalną i rentową płaci się od wynagrodzenia nieprzekraczającego 30-krotności przeciętnej płacy w gospodarce (ok. 10 tys. zł miesięcznie i 120 tys. zł rocznie). Przepis ten wprowadzono w życie na początku reformy emerytalnej w 1999 r. po to, by ZUS nie musiał wypłacać bardzo wysokich świadczeń.

MRPiPS liczy, że z tytułu zniesienia górnego limitu składek sektor finansów publicznych zyska w 2018 r. 5,4 mld zł.

Według wyliczeń, zmiany miałyby objąć ok. 350 tys. osób.

Projekt ma poparcie wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Pytany w ubiegłym tygodniu przez dziennikarzy o tę sprawę ocenił, że jest to propozycja budująca "system solidarnościowy".

- Obecnie piramida dochodowa "stoi na głowie" i ten, kto zarabia więcej, płaci niższe daniny. Pytany o to, czy jego zdaniem za takim rozwiązaniem opowiedzą się posłowie, wicepremier powiedział, że nie chciałby na ten temat spekulować.

- To jest ich absolutnie autonomiczna prerogatywa, ale myślę, że indywidualne interesy muszą odejść na bok - podkreślił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Stanisław Karczewski popiera zniesienie górnego limitu składek na ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • realista 2017-10-31 09:17:22

    Kolejne państwowe wyłudzenie kasy! Przecież tych zwiększonych emerytur ze zwiększonych składek i tak nikt nie zobaczy - nasza demografia zabije każdy system oparty na wirtualnych kontach w ZUS zamiast na prawdziwych oszczędnościach w OFE czy w innym systemie kapitałowym. Dlaczego otwarcie nie wprowadzą dodatkowego podatku, i wprost nie powiedzą o tym ludziom? Byłoby znacznie uczciwiej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA