Stabilne zatrudnienie to nie wszystko - Polacy chcą teraz dobrze zarabiać. Mercedes-Benz, Toyota i Samsung dają im taką możliwość

Wysokie wynagrodzenie - to najbardziej poszukiwana cecha atrakcyjnego pracodawcy. Jak pokazują wyniki najnowszej edycji badania Randstad Award 2014, po dwóch latach skupienia pracowników na poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia, obecnie Polacy chcą przede wszystkim dobrze zarabiać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stabilne zatrudnienie to nie wszystko - Polacy chcą teraz dobrze zarabiać. Mercedes-Benz, Toyota i Samsung dają im taką możliwość

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 mar 2014 10:41


Zdaniem 8 tys. respondentów firmą, która najlepiej łączy te kryteria - stabilność zatrudnienia i dobre wynagrodzenia jest Mercedes-Benz Polska, który uzyskał tym samym tytuł najbardziej atrakcyjnego pracodawcy w Polsce. Kolejne miejsca na podium zajęły Toyota Motor Manufacturing Polska oraz Samsung Electronics Polska.

Czytaj też: Polaków rozmowy o zarobkach. Tak szczerze jeszcze nie było

Wysokie wynagrodzenie ważniejsze niż bezpieczeństwo

Obecnie aż 69 proc. badanych przyznało, że o atrakcyjności pracodawcy świadczy w pierwszej kolejności wysokość wynagrodzenia, a komfort bezpieczeństwa zatrudnienia spadł na pozycję drugą, z wynikiem niższym o 9 punktów procentowych. W dalszej kolejności wskazywano na przyjazną atmosferę pracy (53 proc.), stabilną sytuację finansową firmy (49 proc.) oraz interesującą treść pracy (48 proc.).

Co ciekawe, przed rokiem, dystans między wiodącymi czynnikami - wynagrodzeniem i bezpieczeństwem zatrudnienia był dwukrotnie większy (20 p.p.), a zarobki wskazywano dopiero na piątym miejscu.

- W okresie dekoniunktury pracodawcy skupiali się na podnoszeniu efektywności firm, a pracownicy na utrzymaniu zatrudnienia - nawet tego nie w pełni satysfakcjonującego. W bieżących odpowiedziach badanych widzimy oczekiwanie na pozytywne skutki płynące z ogólnej poprawy gospodarki. Skoro sytuacja się poprawia, Polacy chcieliby poprawy warunków pracy - już nie tylko posiadania pracy stabilnej, ale też odpowiednio dobrze płatnej i w przyjaznej atmosferze - mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Randstad.

- Co z tego wynika? Że w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzmożonej presji płacowej w firmach, zwłaszcza w obszarze kluczowych stanowisk, a także ogólnego wzrostu rotacji kandydatów poszukujących lepszej oferty na rynku - przewiduje.

Warto zauważyć, że wysokie wynagrodzenie, jako kluczowy czynnik atrakcyjności było tak samo ważny dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Odpowiedź ta łączy też większość grup wiekowych - tylko w grupie najmłodszych badanych (18-24 lat) był o blisko 10 punktów procentowych niższy (ok. 60 proc.), niż w gronie pozostałych uczestników ankiety (ok. 70 proc.). Najmłodsi dla atrakcyjnego pracodawcy są skłonni nieco obniżyć oczekiwania finansowe, ale w zamian częściej oczekują przyjaznej atmosfery pracy, możliwości szkoleń i szans rozwoju zawodowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Lukas 2014-03-30 22:17:23

A czego tu się innego spodziewać? Najważniejsze, żeby móc otrzymywać pieniądze regularnie. Chociaż co do samsunga nie mam pewności. Czytając komentarze www gowork. l/opinie_czytaj,145 mam pewne wątpliwości, ale nie mam pewności.