SRK wypłaciła kolejne 2,5 tys. rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla

W czwartek (11 stycznia) Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wysłała przelewy kolejnym 2,5 tysiącom osób, uprawnionych do 10-tysięcznych rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla - podało na Twitterze Ministerstwo Energii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SRK wypłaciła kolejne 2,5 tys. rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

11 sty 2018 18:17


"W 2017 r. zrealizowano już 150 tys. pozytywnie rozpatrzonych wniosków, 38 tys. jest poddawanych weryfikacji" - przypomniał resort energii.

Jak informował w środę w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, na podstawie przyjętej w październiku ub. roku Ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, łącznie wypłacono już 10-tysięczne rekompensaty dla ok. 190 tys. uprawnionych (oprócz SRK rekompensaty wypłacają też trzy inne spółki). Pozostałe złożone wnioski są weryfikowane.

Wiceminister potwierdził w środę w Sejmie, że część osób - wśród nich wdowy i sieroty pobierające renty rodzinne po górnikach, którzy zginęli w kopalniach lub zmarli jako pracownicy kopalń - nie ma ustawowych uprawnień do rekompensat, ponieważ należą się one - obok pozbawionych deputatu węglowego emerytów i rencistów - wdowom, wdowcom i sierotom po uprawnionych emerytach, a nie osobach zmarłych jako czynni górnicy. Rekompensat nie otrzymali dotąd także ci emeryci górniczy, którzy utracili prawi do deputatu, gdy byli jeszcze pracownikami kopalń. Platforma Obywatelska przygotowała projekt nowelizacji ustawy, by także te grupy zostały objęte rekompensatami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Melania 2018-01-18 12:06:43

Ja również nie dostałam żadnej odpowiedzi, żadnego pisma. Dodzwonic się nie idzie za chiny ludowe, wszystkie telefony zajęte. Już nie wiem gdzie mam zadzwonić i się dowiedzieć co się dzieje. Może ktoś mi da jakąś wskazówke. Mieszkam daleko, koło Szczecina, więc jechać raczej nie mogę. Już raz straciłam na podróż.

WdowaTychy 2018-01-15 09:18:49

Witam. Wciąż czekam na wypłatę 10 tys. Ani listu, ani żadnej odpowiedzi.

Marta 2018-01-12 16:15:25

Po co piszecie takie bzdury moze roszcie tylki z redakcji i jechac na Wole do Zabrza zobaczcie tlumy ludzi czekajacych pod drzwiami jasnie wielmoznych pan na jakakolwiek informacje porozmawiajcie z tymi ludzmi to jest wiarygodne zrodlo a nie stek bzdur ministra i temu podobnych