Średnie zarobki dyrektorów personalnych z zarządu mocno w górę - o 20 proc.

Będąc HR-owcem można zarobić najmniej średnio 3 224 zł miesięcznie, najwięcej – ponad 20 tys. zł. Wszystko zależy od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków - wynika z najnowszego Raportu Płacowego Wiosna 2013 Advisory Group TEST Human Resources.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Średnie zarobki dyrektorów personalnych z zarządu mocno w górę - o 20 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

19 lip 2013 12:21


Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć dyrektor ds. personalnych i członek zarządu - wynosi ono średnio 20 402 zł miesięcznie i jest wyższe o 3 428 zł w stosunku do Raportu Płacowego Jesień 2012, kiedy to wynagrodzenie na tym samym stanowisku wynosiło 16 974 zł. To najwyższy odnotowany wzrost wynagrodzenia wśród badanych stanowisk HR-owców (o około 20 proc. w ciągu pół roku).

Natomiast dyrektor ds. personalnych zarabia średnio 17 197 zł miesięcznie - podobnie jak w ostatniej edycji badania AG Test HR.

O takich kwotach może pomarzyć asystent ds. personalnych, który dostaje miesięcznie średnio 3 224 zł - najmniej z całego zespołu HR-owców. Do obowiązków asystenta należy wykonywanie czynności administracyjnych oraz wsparcie pracowników obszaru w ich bieżących czynnościach.

Spośród 14 przebadanych stanowisk, o niemałym wzroście wynagrodzenia można mówić w przypadku kierownika ds. kadr i płac. Podczas gdy jeszcze z jesiennej edycji raportu wynikało, że zarabiał on średnio 4 558 zł miesięcznie, dziś może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 7 605 zł.

Więcej od niego zarabia kierownik ds. personalnych - średnio 9 139 zł miesięcznie (jest to również najwyższe notowane wynagrodzenie zaraz po dyrektorach personalnych). Na niemałą pensję może liczyć również kierownik ds. szkoleń i rozwoju - 8 208 zł na miesiąc, i kierownik ds. rekrutacji i selekcji - 7 359 zł miesięcznie.

HR Advisor i Business Partner, za wsparcie merytoryczne klientów wewnętrznych w zakresie HR otrzymuje miesięcznie średnio 6 735 zł, natomiast lider zespołu ds. personalnych, który administruje pracą zespołu HR, otrzymuje średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5 626 zł.

W przypadku stanowisk zajmowanych przez specjalistów zarobki kształtują się pomiędzy 4 tys. a 6 tys. zł. Najmniej zarabiają specjaliści ds. rekrutacji i selekcji - 4 254 zł. Jeszcze w jesiennej edycji raportu ich średnie wynagrodzenie kształtowało się na poziomie 5 034 zł. Na więcej może liczyć specjalista ds. kadr i płac - 4 516 zł.

Wynagrodzenia specjalistów powyżej 5 tys. zł miesięcznie otwiera specjalista ds. szkoleń i rozwoju, który miesięcznie otrzymuje średnio 5 116 zł. Do jego obowiązków należy planowanie szkoleń i ich koordynacja, w tym kontakty z firmami zewnętrznymi.

Osoba odpowiedzialna za planowanie zmian w polityce płacowej w oparciu o dane rynkowe, czyli specjalista ds. wynagrodzeń otrzymuje średnio miesięcznie 5 660 zł. Najwięcej z grona HR-owych speców otrzymuje specjalista ds. personalnych - 5 758 zł, który odpowiada za realizację zadań wynikających ze strategii personalnej.

Wszystkie przedstawione dane pochodzą z Raportu Płacowego Wiosna 2013 opracowanego przez Advisory Group TEST Human Resources. Ich rzetelność gwarantuje cykliczne przekazywanie danych bezpośrednio przez działy personalne z 316 przedsiębiorstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.