×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Średni dochód i demografia. To pułapki rozwojowe Polski

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2016 8:36

Średni dochód, spadek liczby osób w wieku reprodukcyjnym, mało innowacyjna produkcja - to niektóre z pięciu pułapek rozwojowych Polski wynikające z raportu o rozwoju społeczno-gospodarczym.

Średni dochód i demografia. To pułapki rozwojowe Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Raport o rozwoju społeczno-gospodarczym, regionalnym oraz przestrzennym został opracowany w wyniku ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Rada Ministrów przyjęła go 16 czerwca br.

- Został sporządzony w celu zdiagnozowania aktualnej sytuacji w rozwoju naszego kraju w szczególności w oparciu o realizację obowiązujących strategii - wyjaśnił wiceminister rozwoju Witold Słowik na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji infrastruktury, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii oraz gospodarki i rozwoju.

Wśród strategii realizowanych obecnie w naszym kraju Słowik wymienił m.in. "Strategię Europa 2020" oraz "Strategię Rozwoju Kraju 2020".

Czytaj też Polska Wschodnia wciąż w ogonie. Czy w ogóle ma szanse?

Jak wyjaśnił "raport ten analizuje procesy rozwojowe w okresie 2004-2014, ze szczególnym uwzględnieniem okresu lat 2009-2014". Raport sporządzono w oparciu o dane GUS i Eurostat.

Raport obejmuje następujące obszary: rozwój gospodarki i spójności terytorialnej w wymiarze ekonomicznym, konwergencja z Unią Europejską w wymiarze ekonomicznym i społecznym, kapitał ludzki, rynek pracy i spójność terytorialna w wymiarze społecznym, zdolność instytucjonalna państwa oraz ocena skuteczności realizacji celów rozwojowych kraju we wskazanych celach i programach.

Pułapka średniego dochodu

- Raport ten równocześnie był opracowywany z Planem na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i traktowany jest jako diagnoza aktualnej sytuacji - tłumaczył Słowik. W oparciu o tę diagnozę sformułowano pięć pułapek rozwojowych.

Pierwszą, wymienioną przez wiceszefa MR pułapką, jest pułapka średniego dochodu.

- Mimo relatywnie szybkiego rozwoju naszego kraju, w dalszym ciągu PKB jest niższy od średniej unijnej, wynosi niecałe 70 proc., a względem PKB USA tylko 45 proc. - mówił Słowik.

Jak podkreślił, przy relatywnie znaczącym wzroście PKB, wzrost wynagrodzeń był niższy. - Średnie pensje w Polsce są ok. 3-krotnie niższe od średniej najwyżej rozwiniętych krajów - zauważył.

Jak wynika z raportu średnie wynagrodzenie wynosi ok. 2,5 tys. zł, co - zdaniem Słowika - automatycznie przekłada się na to, że znaczna część obywateli naszego kraju nie korzysta z efektu wzrostu gospodarczego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Średni dochód i demografia. To pułapki rozwojowe Polski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2016-09-23 10:41:07

    Przez ostatnie 27 lat wzrost wynagrodzeń był dużo niższy od wzrostu cen i kosztów życia w związku z czym nastąpił spadek dzietności. Gospodarka zapłaci wysoką cenę za pazerność Januszów biznesu. 10 lat temu gdy pracownik szedł do szefa po podwyżkę to słyszał, że może się zwolnić jak mu się nie podoba bo na jego miejsce czeka pod płotem dziesięciu. Za 10 lat to pracownik powie szefowi, że może sobie iść zrobić dobrze bo dziesięciu pracodawców się o niego bije. Tak więc drodzy pracodawcy - sami sobie zgotowaliście ten los.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA