Sprzedawcy - ile zarabiają i czego się od nich wymaga?

Inne są oczekiwania pracodawcy wobec telemarketera, a inne wobec przedstawiciela handlowego. Inaczej wyglądają również ich wynagrodzenia...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprzedawcy - ile zarabiają i czego się od nich wymaga?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 gru 2013 13:06


Prace związane ze sprzedażą zdecydowanie różnią się od siebie. Współpraca z klientem będzie wymagać posiadania różnorodnych kompetencji. W przypadku osoby pracującej w telefonicznym centrum obsługi klienta, oczekuje się innych umiejętności niż od przedstawiciela handlowego. Osoby zatrudnione na każdym ze stanowisk muszą posiadać konkretne, ściśle określone umiejętności. Są także narażeni na różny poziom stresu.

Od pracownika na stanowisku telemarketera nie wymaga się wyższego wykształcenia. Duży nacisk położony będzie za to na jego osobowość. Pracownik taki powinien mieć łatwość nawiązywania kontaktów, wysoką motywację do pracy oraz pozytywne nastawienie w stosunku do klientów. Jednocześnie pracodawca wymaga bardzo dobrej znajomości oferowanego produktu. Co ciekawe, w ponad połowie badanych firm konieczna jest znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.

Według Jesiennego Raportu Płacowego przygotowanego przed Advisory Group TEST Human Resources, na stanowisku telemarketera w centrum obsługi klienta zarobić można średnio 3 168 zł brutto.

Innym przykładem stanowiska związanego ze sprzedażą będzie popularny przedstawiciel handlowy. Wymagania, jakie są przed nim stawiane będą zależeć od rodzaju firmy, w której pracuje. Dla niektórych firm koniecznością będzie ukończenie odpowiedniego kierunku studiów, związanego z ich działalnością. W przypadku innych wystarczy po prostu dobra orientacja w danej branży.

Inne cechy pożądane na tych stanowiskach to m.in.: umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientem, radzenia sobie ze stresem oraz oczywiście znajomość oferowanych usług czy produktu. Z Raportu Płacowego przygotowanego przez Advisory Group TEST Human Resources wynika, że przedstawiciel handlowy może liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 5 041 zł brutto.

Oddzielną kategorię stanowią osoby zajmujące się obsługą najważniejszych klientów. Minimalne wymagane doświadczenie zawodowe na tym stanowisku to przedział od dwóch do czterech lat, w zależności od firmy. Głównym zadaniem kierownika ds. kluczowych klientów będzie skuteczna sprzedaż, obsługa obecnych, ale także pozyskiwanie nowych klientów. Według danych z Raportu zarabia on średnio 7 551 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.