Sprawdźcie ile czasu Polacy spędzają w pracy i jak na tym wychodzą

Osoby lepiej wykształcone pracują krócej, a wysokie zarobki wcale nie idą w parze z większą ilością wolnego czasu. Work Service zapytało pracujących Polaków, ile godzin średnio każdego dnia wykonują swoją pracę. Oto wyniki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprawdźcie ile czasu Polacy spędzają w pracy i jak na tym wychodzą

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 paź 2013 10:48


Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest jednym z czynników, który warunkuje ilość wykonywanych godzin pracy dziennie. Najmniej pracują osoby z dochodem w przedziale od 3-5 tys. miesięcznie. Najwięcej godzin zaś przepracowują osoby, które zarabiają poniżej 3 tysięcy i powyżej 7,5 tysiąca.

- Osoby najmniej zarabiające pracują więcej, aby dorobić sobie i wyrównać niedobór w budżecie domowym np. pielęgniarka po zakończonym dyżurze w szpitalu, podejmuje dodatkowe zajęcie jako pielęgniarka w przychodni. W grupie najlepiej zarabiających znajdziemy managerów i specjalistów, którzy pracują dłużej, by wykonać zobowiązania wobec pracodawcy, czy też klientów. W tym przypadku pieniądze nie są tu tak istotne, jak satysfakcja z wykonywanej pracy i samorealizacja - tłumaczy Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Tendencję do dłuższych godzin pracy widać również wśród przedsiębiorców - aż 42,2 proc. osób samozatrudnionych pracuje powyżej 8 godzin dziennie. Zbliżone dane (35,3 proc.) prezentują się wśród osób zatrudnionych w formie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Widać zatem, że elastyczność godzin pracy, jaką dają takie formy zatrudnienia niekoniecznie idzie w parze z wykonywaniem pracy w mniejszym wymiarze godzin, niż na etacie.

Z badania wynika, że im wyższe mamy wykształcenie, tym mniej godzin dziennie pracujemy. Osoby, które zdobyły wykształcenie zawodowe stanowią największą grupę, która pracuje powyżej 8 godzin dziennie - 49,2 proc. ankietowanych deklaruje taki stan rzeczy. Wśród osób z wykształceniem średnim odsetek osób pracujących powyżej 8 godzin to 31,5 proc., a w przypadku posiadających wykształcenie wyższe to blisko 15,8 proc.

- Osoby lepiej wykształcone zazwyczaj zarabiają najwięcej. Cenią one swój czas i nie chcą pracować kosztem życia prywatnego. Pracownicy z wykształceniem zawodowym są wciąż przywiązani do pracy zmianowej. Pracują w nadgodzinach lub na półtora etatu, aby w ten sposób zrekompensować sobie niższe wynagrodzenie - dodaje Hanczarek.

Analiza badania pokazała, że najbardziej zapracowaną grupą Polaków są mieszkańcy wsi. Aż 41,1 proc. z nich deklaruje, że pracuje więcej niż 8 godzin dziennie. Dla porównania spośród mieszkańców metropolii (np. Warszawy, Krakowa, czy Wrocławia) tak długo pracuje jedynie 20 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.