PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sprawdź ile zarobisz od lipca. Jest kalkulator wynagrodzeń

  • Autor: PAP/KDS
  • 2 lip 2022 8:19

Uruchomiony został kalkulator, który pozwala obliczyć zatrudnionym na etacie i pracującym na umowie zleceniu wysokość wynagrodzeń po zmianach podatku PIT – poinformowało MF.

Sprawdź ile zarobisz od lipca. Jest kalkulator wynagrodzeń
Kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r. (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • W piątek 1 lipca weszły w życie zmiany podatkowe, m.in. zlikwidowano ulgę dla klasy średniej i obniżono dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc.
  • Zmiany wpłyną na poziom naszych wynagrodzeń. By dowiedzieć się ile dokładnie zarobimy, Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalny kalkulator wynagrodzeń.
  • Największą korzyść w stosunku do poprzednio obowiązujących zasad osiągną osoby, których dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 000 zł, bo wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12 proc., a więc o 5 pkt. proc. mniejszej.

"1 lipca 2022 weszły w życie nowe rozwiązania obniżające podatki oraz stabilizujące system podatkowy. Aby wprowadzone zmiany były jeszcze bardziej przejrzyste i podatnicy mogli wyliczyć swoje łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 - Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny kalkulator wynagrodzeń" - podało Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych.

Jak wyjaśnił resort, kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r. To rozwiązanie umożliwia podatnikowi porównanie, ile otrzymywał na rękę przed 2022 r. oraz ile będzie otrzymywał po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Wprowadziła ona m.in. obniżkę dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc., zlikwidowała ulgę dla klasy średniej i przywróciła wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed początku tego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kalkulator wynagrodzeń - jak działa

"Udostępnianie kalkulatora zostało rozłożone na pięć faz. W I fazie, zaplanowanej na 1 lipca, kalkulator miał objąć umowy o pracę i umowy zlecenia. I tak też się stało. Narzędzie jest już dostępne. Kalkulator wynagrodzenia umowy o pracę i umowy zlecenia dostępny jest na stronie: podatki.gov.pl/niskiepodatki" - podał resort finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sprawdź ile zarobisz od lipca. Jest kalkulator wynagrodzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA