×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Spowolnienie uderzy nie tam, gdzie myślicie. Oberwie każdy z nas

Czechowicki HB-Unibud, ale też Ringier Axel Springer Polska czy Cerrad to jedne z wielu firm, które tylko w ostatnich kilku miesiącach zapowiedziały grupowe zwolnienia. Eksperci studzą jednak emocje. Mimo że takie sygnały będą się pojawiały, to rynek pracy nie odczuje mocno spowolnienia gospodarczego. Ono uderzy gdzie indziej. W portfele każdego z nas.

Spowolnienie uderzy nie tam, gdzie myślicie. Oberwie każdy z nas
Obecnie podwyżki są nierównomiernie rozłożone między różnymi sektorami gospodarczymi (fot. Unsplash/Scott Blake)
REKLAMA
  • Najbliższe miesiące mają przynieść w Polsce spowolnienie gospodarcze, którego główną przyczyną mają być rosnące koszty prowadzenia biznesu. Ceny energii czy surowców spędzają sen z powiek przedsiębiorcom.
  • A efektem spowolnienia są zwolnienia. Czy tak będzie i tym razem? Na razie nic tego nie zapowiada. Mimo to spowolnienie dotknie każdego z nas.
  • - Spowolnienie gospodarcze skutkować będzie raczej spadkiem zamożności Polaków - przyznaje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

O widmie nadchodzącego nad Polskę spowolnienia gospodarczego wspomina m.in. raport Banku Światowego. Wynika z niego, że w przyszłym roku nasza gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w porównaniu do 4,0 proc. prognozowanych na rok 2022 i do 3,6 proc. oczekiwanych przez Bank w poprzedniej edycji raportu, opublikowanej wiosną.

- Tempo wzrostu polskiej gospodarki może w 2023 r. spowolnić bardziej niż pierwotnie oczekiwano, ponieważ trwająca w Ukrainie wojna pogorszyła perspektywy popandemicznego odbicia w całej Europie - czytamy w raporcie Banku Światowego.

Przy czym Bank Światowy obniżył prognozy wzrostu na 2023 r. nie tylko dla Polski, ale dla większości krajów Europy i Azji Środkowej.

Kolejne firmy zapowiadają zwolnienia grupowe

Jednym z elementów tego spowolnienia są zapowiedzi zwolnień grupowych. A tych nie brakuje. Na przykład w przypadku starachowickiej firmy Cerrad, która zajmuje się produkcją płytek, za zapowiedzią zmniejszenia liczącej 1400 osób załogi o 350 pracowników stoją rosnące ceny gazu. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Białej wpłynęło z kolei zgłoszenie zwolnień grupowych z przyczyn dotyczących zakładu pracy od zakładu budowlanego HB-Unibud. Firma planuje zmniejszyć zatrudnienie o 40 osób. Spółka w rozmowie z PulsHR.pl nie chciała komentować przyczyny zwolnień, potwierdziła jedynie, że są one w toku.

Czytaj więcej: Zwalnia ich co trzecia firma. Powodem jest "przewinienie", na które nie mają wpływu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Spowolnienie uderzy nie tam, gdzie myślicie. Oberwie każdy z nas
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Hfyr 2022-10-30 18:51:42

    Nie polećcie glupot

  • Antek 2022-10-26 23:31:19

    Ważne ,że mam 500+ na jabola Po co iść do roboty?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA