PARTNERZY PORTALU

Spowolnienie przyniesie nam słabszy wzrost wynagrodzeń

  • Autor: PAP/AH
  • 23 gru 2022 12:24

W najbliższych miesiącach Polski Instytut Ekonomiczny oczekuje niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia. Marcin Klucznik z PIE komentując piątkowe dane GUS wskazał, że spowolnienie oznacza przede wszystkim słabszy wzrost wynagrodzeń i mniej nowych ofert pracy.

Spowolnienie przyniesie nam słabszy wzrost wynagrodzeń
Spowolnienie gospodarcze oznacza przede wszystkim słabszy wzrost wynagrodzeń, które obecnie rosną one o 3,5 pkt. proc. wolniej od inflacji. fot. Shutterstock
REKLAMA

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. w październiku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 800,2 tys. wobec 796,0 tys. osób w październiku.

Analityk PIE zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia nie zmieniła się, ale liczba osób bezrobotnych nieznacznie wzrosła. Dodał, że nie obserwuje obecnie "znacznego wzrostu zwolnień grupowych". Klucznik zauważył, że liczba osób długotrwale bezrobotnych spadła z 418,6 do 415,5 tys. osób.

"W najbliższych miesiącach oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia. Spodziewamy się, że firmy będą chciały przeczekać okres słabej koniunktury - zwolnienia teraz oznaczają trudności w rekrutacji po odbiciu gospodarczym" - stwierdził Klucznik.

Zaznaczył jednocześnie, że liczba zwolnień grupowych pozostaje ograniczona. GUS wskazuje, że w listopadzie zwolnienia grupowe przeprowadziło 197 firm - dla porównania rok temu było ich o 322 - zauważył. "Zwolnienia grupowe dotyczyły 19,1 tys. pracowników - rok temu było to 24,1 tys. osób" - dodał.

Spowolnienie gospodarcze - jak wyjaśnił - oznacza przede wszystkim słabszy wzrost wynagrodzeń, które obecnie rosną one o 3,5 pkt. proc. wolniej od inflacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spowolnienie przyniesie nam słabszy wzrost wynagrodzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA