PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Spór o wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej. Na negocjacje zostały dwa tygodnie

  • KDS
  • 30 cze 2022 10:38

Trwają negocjacje płacowe w Radzie Dialogu Społecznego. I już wiadomo że nie ma jednomyślności między stronami, co do wysokości płac w przyszłym roku.

Spór o wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej. Na negocjacje zostały dwa tygodnie
RDS do 14 lipca 2022 ma czas na wypracowanie porozumienia w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i minimalnego wynagrodzenia. (fot. Unsplash/Jason Wong)
REKLAMA
  • Do połowy lipca w Radzie Dialogu Społecznego trwają negocjacje nad ostateczną wysokością przyszłorocznych stawek.
  • Według propozycji rządu minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć od 1 stycznia 2023 r. do 3 383 zł, a od 1 lipca do 3 450 zł i odpowiednio minimalna stawka godzinowa do 22,10 zł i 22,50 zł. Wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o planowany wskaźnik inflacji – 7,8 proc.
  • Na razie zgody między stroną związkową i przedstawicielami pracodawców nie ma. RDS ma czas do 14 lipca na wypracowanie porozumienia w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i minimalnego wynagrodzenia.

     

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w 2023 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć o ustawowy wskaźnik, co znacząco nie wpłynie na podwyższenie inflacji. Jak wyjaśnia organizacja, według mechanizmu ustawowego wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 3 383 zł od 1 stycznia i do 3 450 zł od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien być równy zakładanej inflacji tj. 7,8 proc. Na wskaźniku ustawowym należy też oprzeć waloryzację rent i emerytur.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie utrzymania minimalnego wzrostu płacy minimalnej. Taka podwyżka przy założeniu, że najniższe wynagrodzenie dotyczy około 2,5 mln pracujących nie powinna wpłynąć na znaczący wzrost inflacji - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Posiedzenie RDS (fot. Facebook/Sebastian Koćwin)
Posiedzenie RDS (fot. Facebook/Sebastian Koćwin)

Jak dodaje, pracodawcy akceptują też propozycje wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie zakładanej inflacji, czyli 7,8 proc. i proponowany ustawowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2023 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór o wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej. Na negocjacje zostały dwa tygodnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA