Każde podniesienie płacy minimalnej dotkliwie pogarsza los pracowników zmuszając pracodawców do zwolnień. Jest to szkodliwe zjawisko klina podatkowego. Rząd wielokrotnie podkreślał, że wzrost płacy minimalnej „musi być współmierny do dynamiki wzrostu gospodarczego, wzrostu produktywności pracy i spadku bezrobocia". Dziś płaca jednak rośnie choć tkwimy w recesji, a bezrobocie wzrasta - stwierdził na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.
- Autor:KDS
- •4 lut 2021 9:29

- W interesie pracodawców i pracowników jest znalezienie konsensusu, zarówno w odniesieniu do mechanizmu podniesienia płacy minimalnej, jak i reformy klina podatkowego - uważają Pracodawcy RP.
- Wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak zaznacza, że przy obecnym poziomie obciążeń składkowych i podatkowych, nadmierny wzrost płacy minimalnej może oznaczać masowe zwolnienia pracowników.
- Przypomina, że już dziś zarobki polskich pracowników mają najwyższe obciążenie podatkami i składkami w Unii Europejskiej.
Rafał Baniak wskazuje, że każde podniesienie płacy minimalnej dotkliwie pogarsza los pracowników zmuszając pracodawców do zwolnień. Jest to szkodliwe zjawisko klina podatkowego. Rząd wielokrotnie podkreślał, że wzrost płacy minimalnej „musi być współmierny do dynamiki wzrostu gospodarczego, wzrostu produktywności pracy i spadku bezrobocia". Dziś płaca jednak rośnie choć tkwimy w recesji, a bezrobocie wzrasta.
Czytaj więcej: Umowy o dzieło znikną z rynku. Przez wymóg rejestracji przeniosły się do szarej strefy?
- Nie chcielibyśmy, aby po zakończeniu kolejnych tarcz nastąpiły masowe zwolnienia, ucieczka w szarą strefę, czy bankructwa firm. Dlatego oczekujemy wprowadzenia w przepisach o płacy minimalnej specjalnej klauzuli umożliwiającej w nadzwyczajnych sytuacjach takich, jak kryzys gospodarczy zamrożenie płacy minimalnej, a nawet jej korektę - mówił wiceprezydent Baniak.
- Partnerzy społeczni nie chcą kolejnych prezentów politycznych, które podniosą koszty pracy i potencjalnie doprowadzą do dalszego wzrostu bezrobocia i kolejnych upadłości. Oczekujemy za to stworzenia przestrzeni do autentycznego dialogu społecznego - podkreślał.
Konieczne zmiany
W opinii Pracodawców RP, wsparciem dla utrzymania miejsc pracy powinna być też całościowa reforma klina podatkowego, zmierzająca do obniżenia kosztów pracy osób najmniej zarabiających oraz upraszczająca system podatkowo-składkowy.


KOMENTARZE (3)