Specjaliści i kierownicy zyskają najwięcej

W 2013 roku to specjaliści i kierownicy przedsiębiorstw otrzymali największe podwyżki w stosunku do dyrektorów, zarządów i pracowników fizycznych. Prognozy na 2014 rok są dla nich również najbardziej optymistyczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjaliści i kierownicy zyskają najwięcej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

31 paź 2013 12:26


Wydawać by się mogło, iż w dobie kryzysu stracą wszyscy, bez wyjątku. Z danych zebranych w Raporcie Płacowym przygotowanym przez Advisory Group TEST Human Resources wynika jednak, iż w 2013 płace specjalistów wzrosły aż o 3 proc. Prawie o tyle samo (2,9 proc.) wzrosły także płace wśród kierowników przedsiębiorstw. Najmniejszy wzrost przychodów przypadł zarządom (jedynie 2,1 proc.) oraz pracownikom fizycznym (2,6 proc.).

Największym miesięcznym wynagrodzeniem w 2013 roku cieszyli się kierownicy pionu finansowego i księgowości, średnio było to około 10 tys. zł brutto. Zaraz za nimi uplasowali się kierownicy w pionach marketingowych oraz pionu informatycznego, których płace mieściły się w przedziale 9 tys.-10 tys. zł brutto.

Zarobki kierowników w pionie inżynierii, badań i rozwoju oraz sprzedaży oscylowały w okolicach 10 tys. zł brutto miesięcznie. Największą dysproporcję w porównaniu do kierowników finansowych odczuli kierownicy produkcji (około 8,2 tys. zł brutto) oraz obsługi klienta, których zarobki wynoszą około 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. Zarobki te zostały uśrednione i w poszczególnych przedsiębiorstwach mogą być mniej lub bardziej zróżnicowane.

Rok 2014 to najbardziej obiecująca prognoza również dla specjalistów i kierowników, których planowane podwyżki wynoszą odpowiednio: 3,8 proc. oraz 3,5 proc. Ci drudzy odczują największą różnicę w wysokości zarobków, gdyż dostaną o 0,6 proc. większe podwyżki niż w roku wcześniejszym. Najmniej optymistyczna wizja kreuje się przed zarządami przedsiębiorstw, ich zarobki wzrosną o tyle samo, co w poprzednim roku, czyli o 2,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.