Spadają pensje liderów i kierowników biur

Ile dokładnie zarabiają dziś osoby zajmujące się sprawami administracyjnymi w biurze?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spadają pensje liderów i kierowników biur

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

www.raportplacowy.pl

12 mar 2015 9:58


Jak wynika z raportu płacowego AG Test HR „Jesień 2014” spadło wynagrodzenie lidera oraz kierownika biura. Zarządzający pracownikami biura lider  ma średnio 4748 zł brutto co miesiąc. To o 814 zł brutto mniej niż wiosną 2014 – wówczas zarabiał 5562 zł brutto.

Dla 25 proc. osób zatrudnionych na tym stanowisku zarobki nie przekraczają 3855 zł brutto miesięcznie, ale jednocześnie co czwarty lider biura może liczyć na pensję nie mniejszą niż 5987 zł brutto miesięcznie.

O 207 zł brutto zmalało z kolei wynagrodzenie kierownika biura, który jest odpowiedzialny za całościowy nadzór nad funkcjonowaniem pracy biura. Jego średnia miesięczna wynosi 6933 zł brutto.

Co czwarty kierownik biura cieszy się zarobkami nie mniejszymi niż 8238 zł brutto miesięcznie, jednak kolejne 25 proc. osób na tym stanowisku nie może liczyć na więcej niż 5104 zł brutto.

Z czego wynika różnica w wynagrodzeniach lidera i kierownika? Otóż kierownicy biura to osoby ponoszące odpowiedzialność za wielkość sprzedaży czy kosztów. Wymaga się od nich rzetelnej wiedzy oraz staranności. Na ogół są to osoby z wykształceniem wyższym, które często nie jest wymagane u liderów biura.

 - Dodatkowo niekiedy pełnią rolę głównych zarządców w ramach swojej funkcji, w obrębie danej jednostki lokalizacyjnej, kiedy w danej lokalizacji nie mają nad sobą bezpośredniego przełożonego - mówi Maria Kaszyńska, konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych AG Test HR.

Z kolei lider biura to menedżer administrujący. Przydziela on zadania oraz odpowiada za wyniki pracy zespołu, ale bez możliwości zarządzania podległymi pracownikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.